وال مش چیست؟+ضوابط آیین نامه+فیلم

وال مش چیست؟+ضوابط آیین نامه+فیلم

هر دو نوع وال پست یعنی وال مش و وال پست فلزی که همان وال پست قدیمی است یک وظیفه دارند. این وظیفه شامل اتصال تیغه ها و دیوارها به اسکلت سازه و افزایش مقاومت دیواره های سازه و بنای ساختمان در برابر عوامل محیطی است. اما وال مش از یکسری ویژگی ها برخوردار است که سبب شد کم کم وال پست فلزی کنار برود. وال مش نسل نوین وال پست های مورد استفاده در ساختمان های با اسکلت بتنی، فولادی و حتی سوله ها می باشد. به طور کلی وال مش ها  ترکیبی از مش فایبرگلاس AR و انواع پلاستر می باشد. کاهش هزینه اجرای ساختمان در کنار افزایش سرعت اجرا از مهمترین مزایای سیستم وال مش می باشد.

وال مش یکی از انواع وال پست ها می باشد. وال پست ها یک نوع کلاف هستند که با استفاده از قوطی و نبشی در کارگاه تولید می شوند. این محصول که به نام وادار هم شناخته می شود یک نوع نگهدارنده دیوار است. وال پست یک نگهدارنده غیر سازه ای است که منجر به مهار، کنترل و یکپارچگی دیوار به اسکلت ساختمان می شود. در واقع هدف از بکارگیری وال پست افزایش استحکام دیوار سازه ها است. به عبارت دیگر این محصول به دیوار کمک می کند نه تنها وزن خود را تحمل کند بلکه در برابر فشار و ضربه ناشی از زلزله و طوفان مقاوم باشد.

این کلاف ها را در انواع و با طول های مختلفی تولید می کنند. وال مش دیوار یکی از این کلاف ها است که امروزه جایگزین وال پست های فلزی قدیمی شده است. وال مش محصولی بسیار مستحکم، مقاوم و مقرون به صرفه می باشد. این محصول که جدیدترین نوع وال پست است کمک می کند استحکام دیوار سازه ها افزایش یابد و به عنوان نگهدارنده به کنترل و مهار دیوارهای غیر سازه ای کمک کند.

این نوع وال پست از جنس مش فایبرگلاس می باشد. وال مش فایبرگلاس ویژگی هایی دارد که در وال پست های قدیمی دیده نمی شود. از جمله این ویژگی ها می توان به انعطاف پذیری بالا، سطح چسبندگی خوب و مقاومت کششی بالا اشاره کرد. به همین دلیل جایگزین وال پست های قدیمی شده است. در واقع وال مش دیوار یک نوع توری است که معمولا در دیوار سازه های بتنی و فولادی مورد استفاده قرار می گردد.

توری مورد استفاده در سیستم وال مش از نوع توری فایبرگلاس یا مش فایبرگلاس بوده و در ابعاد، فواصل و وزن متفاوتی تولید می گردد. این نوع توری در مقابل محیط قلیایی و بازی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. امروزه حذف وال پست فلزی و جایگزینی آن با وال مش در ساختمان در بین پیمانکاران ساختمان رواج پیدا کرده است. به همین علت در این مقاله جامع به معرفی سیستم وال مش به عنوان بهنرین جایگزین وال پست فلزی خواهیم پرداخت.

اجرا وال مش در ساختمان

مصالح مصرفی در سیستم وال مش چیست؟

به طور کلی وال مش ها را از مش فایبرگلاس AR تولید می کنند. از دیگر اجزای تشکیل دهنده این نوار می توان به پلاستر گچی یا سیمانی، انواع مصالح جداکننده دیوار از قاب نظیر یونولیت و پشم سنگ، مش FRP و نبشی های کنترل کننده اشاره کرد. بنابراین اگر قصد تولید این محصول را دارید باید از مصالح و متریال های زیر استفاده کنید:

 • مش فایبرگلاس: مش فایبرگلاس محصولی توری شکل است که از کامپوزیت و الیاف شیشه ای تولید می گردد.  مش و توری فایبرگلاس در دونوع مش فایبرگلاس مقاوم به قلیا و توری فایبرگلاس E-glass جهت  سیستم وال مش وجود دارد.
 • پلاستر سیمانی: از دیگر متریال های مناسبی که برای نصب وال مش استفاده می شود پلاستر سیمانی می باشد. همانطور که از نام این محصول مشخص است لایه پوششی از جنس سیمان دارد. این ویژگی سبب افزایش دوام و کیفیت این پلاستر می شود. از این محصول در وال پست مش هایی که از مش فایبرگلاس AR استفاده می کننداستفاده می شود.
 • پلاستر گچی: پوشش محافظتی دیگری که در نصب وال مش مورد استفاده قرار می گیرد پلاستر گچی است. این پلاستر مانع نفوذ قارچ و باکتری در سطوح می شود.  در صورتی که از توری فایرگلاس نوع E جهت وال مش استفاده می کنید، می تواندید از پلاستر گچی استفاده کنید.
 • نبشی: ناودانی یا نبشی منقطع از دیگر اجزای تشکیل دهنده وال مش است که از آن به منظور اتصال دیوار به عضو قائم استفاده می شود.
 • چسب اپوکسی: چسب و رزین اپوکسی در زمان نصب ناودانی یا نبشی منقطع استفاده می شود.

مش فایبرگلاس جز اصلی تشکیل دهنده وال مش

یکی از نوارهای وال مش جدید مش فایبرگلاس دیوار است. این مش یکی از جدیدترین تولیداتی می باشد که به منظور افزایش مقاومت و مسلح سازی ساختمان طراحی و تولید شده است. از این محصول در موارد مختلفی استفاده می شود که یکی از مهمترین آن ها استفاده از آن به عنوان وال پست مش است. این مش به صورت توری است و به دلیل ترکیبات و ساختار خاصی که دارد در محیط های قلیایی دوام بالایی از خود نشان می دهد.

این ویژگی مش فایبرگلاس سبب شد به آن مش فایبرگلاس AR بگویند. از این محصول در ترمیم سطوح بتنی، درز‌ها و شکاف ها استفاده می گردد. ترک از دیگر مشکلات رایج سازه ها است. هر گذر زمان باعث عمق بیشتر ترک در دیوار می‌شود که می‌تواند مقاومت ساختمان را به خطر بیاندازد. برای رفع این مشکل، چندین راه حل پیشنهاد شده است و به کارگیری توری مش فایبرگلاس یکی از روش‌های برتر است.

با استفاده از این توری و ملات های پوشاننده می توان انواع ترک های سازه ها را از بین برد. همچنین از این متریال به عنوان توری پشت سنگ هم استفاده می کنند. در حال حاضر از سنگ های بزرگ در نما و یا کف ساختمان ها استفاده می شود. مهمترین معضلی که این سنگ ها را تهدید می کند شکستگی است. با استفاده از این توری مقاومت این سنگ ها افزایش می یابد. نکته جالب توجه اینجاست که توری فایبرگلاس وزن و ضخامت سنگ ها را افزایش نمی دهد. فقط سبب افزایش مقاومت فیزیکی آن ها می شود.

مهار دیوار به روش وال مش

هدف از اجرای وال پست در ساختمان چیست؟

همانطور که در مقاله “وال پست چیست؟” اشاره کردیم، وال پست نوعی کلاف است که به عنوان نگهدارنده برای یکپارچه سازی دیوارهای غیر سازه ای مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این کلاف کمک می کند دیوار با اسکلت سازه درگیر شده و استحکام آن بیشتر شود. این عنصر غیر سازه ای با مهار کردن دیوار با اسکلت سازه کمک می کند دیوار وزن خود را تحمل کرده و در برابر نیروی باد و زلزله مقاوم باشد. این محصول با انتقال نیروی باد و زلزله به چهارچوب ساختمان به افزایش مقاومت دیوار کمک و از تخریب و آسیب آن جلوگیری می کند. بنابراین می توان گفت مهمترین هدف اجرای وال پست در ساختمان افزایش دوام و استحکام دیواره ها و سازه ها است.

وال پست ها در دو نوع وال پست قائم و افقی طراحی و تولید می گردند. به وال پست قائم وادار هم می گویند. وادار با ستون و سایر اجزای قائم سازه به صورت موازی اجرا می شود. شکل ظاهری این پروفیل به صورت اچ H است و با استفاده از دو ناودانی یا چهار نبشی تولید می گردد. به وال پست افقی تیرک هم می گویند. مهمترین مزیت هر دو نوع وال پست کاهش خرابی دیوارها است. تمام پروفیل های مورد استفاده برای وال پست باید از نوع ضد زنگ باشند.

مزایای وال مش نسبت به وال ‌پست فلزی

هر دو نوع وال پست یعنی وال مش و وال پست فلزی که همان وال پست قدیمی است یک وظیفه دارند. این وظیفه شامل اتصال تیغه ها و دیوارها به اسکلت سازه و افزایش مقاومت دیواره های سازه و بنای ساختمان در برابر عوامل محیطی است. اما وال مش از یکسری ویژگی ها برخوردار است که سبب شد کم کم وال پست فلزی کنار برود. کاهش هزینه نصب یکی از این ویژگی ها است. از آنجایی که در نصب وال مش نیازی به وادارهای عمودی و افقی، مهارهای افقی مثل میلگرد بستر و یا بست های فلزی نیست هزینه نصب این نگهدارنده نسبت به وال پست فلزی کمتر می شود.

از طرف دیگر حذف این فاکتورها سبب آسان تر شدن مراحل نصب و عدم نیاز به نیروی متخصص می گردد. آسان تر شدن مراحل نصب و عدم نیاز به نیروی متخصص از دیگر مزایای کاهش این فاکتورها است.

طبیعتا کاهش نیروی متخصص هزینه نصب را هم کاهش می دهد. از دیگر مزایای وال مش نسبت به وال پست فلزی برخورداری اتصالات وال مش راحت تر است. همچنین وال مش ها به مانند وال پست های قدیمی محدودیت طولی ندارند. چرا که در این سیستم هیچ وادار قائمی استفاده نمی گردد. از دیگر مزایای وال مش نسبت به وال پست فلزی انعطاف پذیری بیشتر در زمان پوشاندن سطوح زاویه دار و منحنی شکل است.

مقاومت شیمیایی وال مش از وال پست فلزی بیشتر بوده که سبب می شود در تماس با رطوبت زنگ نزند. سبک وزن بودن از دیگر مزایای این نگهدارنده نسبت به توری فلزی است.

استفاده از نبشی کنترل کننده، مقاومت مکانیکی و کششی بالاتر، همچنین ماندگاری و عمر مفید بیشتر از مزایای وال مش هستند که در توری فلزی مشاهده نمی‌شوند. حمل و نقل آسان‌تر و جلوگیری از ترک خوردگی دیوارها نیز جزو این مزایاست.

اجرا توری فایبرگلاس به همراه پلاستر مخصوص

عملکرد وال پست در زلزله‌ های اخیر چگونه بوده است؟

همانطور که اشاره نمودیم مهمترین هدف اجرای وال پست در ساختمان ها انتقال نیروی باد و زلزله به اسکلت سازه و همچنین یکپارچه سازی و مهار دیوار است. تمام این کارها برای جلوگیری از آسیب و خراب شدن دیوار است. اما زمانی این نتیجه به دست می آید که وال پست به درستی اجرا شود. در سال های اخیر آنچنان به نحوه صحیح اجرای وال پست توجه نمی شد. اشتباهی که سبب شد در سال های گذشته خصوصا در زلزله های اخیر کشور خسارات جبران ناپذیری به سازه ها وارد شود.

اشکالات اجرای وال پست سبب شد هدف اصلی اجرای این کلاف که افزایش استحکام دیوارهای سازه در برابر زلزله بود محقق نشود. در بسیاری از سازه های کشور یا اجرای وال پست دیده نمی شود و یا در اجرا و محاسبه آن نواقصی وجود دارد. بسیاری از معماران و مهندسان بر این باورند زمانی یک سازه در برابر زلزله دوام می آورد که المان های اصلی آن یعنی سقف، تیر و ستون سالم بمانند.

در صورت سالم ماندن این بخش های اصلی، سلامت سایر بخش های سازه هم تضمین می شود. اما زلزله های اخیر کشور چیزی مخالف این باور را نشان داد. چرا که در بسیاری از مواقع المان های اصلی سازه ثابت و پایدار ماندند. اما آسیب بخش های غیر سازه ای مثل تاسیسات، تیغه ها، دیوارهای اطراف و نمای ساختمان خسارات جبران ناپذیری به مردم وارد کرد.

از این رو می توان نتیجه گرفت سختی و مقاومت این قاب ها هم می تواند بر دوام سازه تاثیر بگذارد. به همین دلیل اهمیت استفاده از وال پست بیش از پیش شد.

مراحل مهار دیوار به روش وال مش در ساختمان کدام است؟

به طور کلی مراحل مهار دیوار به روش وال مش در ساختمان عبارتد از:

 • دیوارچینی ساختمان: دیوار چینی یکی از مهمترین مراحل نصب این نگهدارنده است. به همین دلیل قبل از اجرای وال مش باید از هرگونه آلودگی نظیر گرد و غبار، روغن و … پاک شود. همچنین این دیوارچینی باید به صورت متعارف انجام گیرد. یکی از نکات مهم در زمان این دیوارچینی استفاده از مصالح جدا کننده مثل فوم تراکم‌ پذیر یا یونولیت، پشم سنگ ‏و پلی استایرن است. این مصالح کمک می کنند دیوار در برابری جانبی شرکت نکرده و آن را از قاب، تیرها و ستون ها جدا می کند. این دیوارچینی بدون محدودیت طولی انجام می گیرد.
 • اجرای لایه اول پلاستر (اندود زیرین): در این مرحله برای شاقول کردن دیوار یک لایه پلاستر وال مش از طریق دست یا دستگاه های مخصوص بر روی دیوار پاشیده می شود.
 • اجرای نوار وال مش: سپس، نوارهای وال مش یا مش وال پست به طول و فواصل مشخص قبلی، به صورت عمودی روی دیوار نصب می‌شوند. برای اینکه این نوارها به خوبی به دیوار متصل شوند ابتدا آن ها را با میخ موقتا به دیوار وصل می کنند.
 • اجرای لایه دوم پلاستر (اندود رویین): نوارهای مش پس از پوشاندن، مجدداً با لایه‌ای از پلاستر گچی یا سیمانی اندود می‌شوند.
 • نصب نبشی با چسب اپوکسی: در نهایت نبشی های منقطع یا ناودانی ها در فواصل مشخص با دیوار چیده شده نصب می شوند. به صورتی که ساق های نبشی کاملا به دیوار وصل نشوند. این نوع اتصال سبب عملکرد آزادانه دیوار می شود. اتصال نبشی به دیوار از طریق میخ، اتصالات جوشی یا پیچی و یا چسب اپوکسی انجام می گیرد. البته تکنسین ها برای افزایش سرعت پروژه، کاهش هزینه ها و جلوگیری از آسیب دیدن تیر یا سقف فوقانی معمولا از چسب اپوکسی وال مش استفاده می کنند.

سیستم وال‌مش و درز انقطاع ساختمان (دیوار پیرامونی همسایه)

یکی از نکاتی که در پیوست شش استاندارد 2800 و همچنین ضابطه 819 به صراحت تاکید شده است، اجرای وال مش در دو سمت دیوار می باشد. با توجه به عدم دسترسی به یک سمت دیوار در درز انقطاع، نصب وال‌مش پشت دیوار و سمت همسایه و سمت درز انقطاع از پرچالش‌ترین سوالات اجرای وال‌مش است. در این حالت می بایست مراحل نصب سیستم وال مش تغییر کرده و بر خلاف حالت مرسوم که وال مش بعد از دیوار چینی اجرا می گردد می بایست همزمان با تیغه چینی ساختمان اجرا گردد. در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتر در ارتباط با اجرای وال مش در دیوار مشرف به همسایه هستید  پیشنهاد می کنیم مقاله “مراحل اجرای وال‌مش در درز انقطاع” را مطالعه کنید.

آیا اجرا و نصب وال مش نیازمند نیروهای متخصص است؟

خیر. همانطور که اشاره نمودیم در هنگام اجرای وال مش، وادارهای قائم، افقی و میلگرد بستر و انوع بست ها حذف می گردد.. حذف این فاکتورها سبب شد اجرای این توری بسیار آسان باشد. به گونه ای که یک تیم نیم حرفه ای هم می تواند نصب وال مش را انجام دهد.

نکاتی که باید هنگام استفاده از سیستم وال مش مورد توجه قرار دهید

در زمان اجرای این نوع وال پست بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • برای اتصال نبشی به تیر می توانید از جوش استفاده کنید.
 • حتما در اطراف بازشوها از شبکه های الیاف استفاده کنید.
 • برای اینکه توری ها بر روی دیوار خوب ثابت شوند می توانید به طور موقت از میخ استفاده کنید. ولی حتما تثبیت نهایی را از طریق نازک کاری انجام دهید.
 • توری ها باید در هر دو طرف دیوار اجرا شوند.
 • با قرار دادن تسمه های فلزی بر روی الیاف می توانید الیاف پایین دیوار را مهار کنید.
 • لبه های بالایی تور را بر روی دیوار برگردانید و لبه های پایینی را بر روی کف قرار دهید.
 • کیسه های حاوی پلاسترهای سیمانی و گچی را در محیط های فاقد رطوبت نگه دارید.
 • در روش وال مش دیوارهایی که طولشان بیشتر از 4 متر است ، نیازی به اجرای وال پست قائم نمی باشد.
 • برای اینکه از ترک خوردن نازک کاری جلوگیری شود فضای بین دیوار و قاب را با مصالح متراکم پر کنید.
 • نیازی به استفاده از بست های ارتجاعی یو U شکل در محل تقاطع دیوارهای بیرونی و درونی نمی باشد

آیا وال‌مش مورد تأیید نظام مهندسی و آیین‌نامه‌های ساختمان است؟

مزایای این نگهدارنده برای ساختمان‌ها، توسط نظام مهندسی و آیین‌نامه‌های ساختمان تأیید شده‌اند. این نگهدارنده برای ساختمان‌ها، تأیید شده است. تمام مفاد تئوری و ضوابط فنی مربوط به این توری، در آیین‌نامه بین‌المللی ACI 549 ذکر شده است. همچنین آیین های نامه های داخلی نیز ضوابط فنی و مباحث تئوریک اجرا و طراحی  وال مش را بیان و آن را تایید کرده اند.

یکی از بندهایی که این تاییدیه را در آیین نامه های ساختمان نشان می دهد پیوست ششم آیین ‌نامه طراحی ساختمان ‌ها در مقابل زلزله است. بند پ6-1-4-2-11-1 گزارش کرده است که استفاده از شبکه الیاف، یک روش موثر و نوآورانه برای تقویت دیوار در برابر عوامل محیطی از جمله زلزله می‌باشد. برای اینکه اطلاعات خود را در مورد مسلح کردن دیوار با شبکه الیاف افزایش دهید می توانید نشریه شماره 714 و 819 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مراجعه کنید. در این نشریه به جزئیات این فناوری پرداخته شده است.

ماده 4-9-1 (دیوارها) در مقررات ملی ساختمان، بند 8-5-5-7 (دیوارهای جداگر)، و ماده 6-5-2-2 (ضوابط مربوط به جداکننده‌ها) در مقررات ملی ساختمان به نحوه اجرا و اتصال وال مش ارجاع داده‌اند.

همانطور که اشاره نمودیم وال مش سبب افزایش استحکام دیوار در برابر زلزله، ترک خوردگی، افزایش استقامت سازه و همبستگی دیوار و اسکلت می شود. به عبارت کلی این متریال سبب محافظت از ساختمان می شود. ضوابط فنی، مشخصات، و نحوه استفاده از وال‌پست در آیین‌نامه‌های طراحی ساختمان در مواجهه با زلزله مشخص شده‌اند.

مهار کامل دیوار‌ها به روش وال مش

هزینه وال مش به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی هزینه  وال مش (wallmesh) از وال پست های قدیمی کمتر است. چرا که اجرای آن سریع تر از وال پست می باشد. همچنین دستمزد کارگران نیمه حرفه ای کمتر از حرفه ای است. از جمله فاکتورهایی که بر هزینه اجرای این نوع وال پست تاثیر می گذارند عبارتند از:

 • نوع توری وال مش مصرفی
 • دستمزد کارگران نیمه حرفه ای
 • میزان الیاف بکار رفته در هر متر مربع
 • کیفیت مش مورد استفاده در سیستم وال مش
 • نوع پلاستر مصرفی
 • تعداد نیروی کار
 • استفاده از روش وال مش نواری یا وال مش سرتاسری
 • وسعت پروژه

در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتر در ارتباط با هزینه و قیمت وال مش هستید پیشنهاد می کنیم مقاله “قیمت وال‌مش چقدر است؟” را مطالعه کرده و یا با کارشناسان فروش شرکت وال مش تماس بگیرید.

مدت زمان مهار دیوار به روش وال مش در ساختمان چقدر است؟

همانطور که اشاره نمودیم یکی از شاخصه های سیستم وال مش اجرای سریع است. به طور کلی این پروسه طی چند مرحله در ساختمان اجرا می شود که عبارتند از:

 • آماده کردن سطح دیوار
 • آماده کردن مش فایبرگلاس
 • آماده کردن پلاستر
 • نصب نبشی یا ناودانی کنترل کننده
 • اجرای مصالح جداکننده دیوار از قاب
 • دیوار چینی اجرای نوار وال مش
 • اجرای پلاستر بر روی مش و توری فایبرگلاس

محاسبه‌گر آنلاین وال مش

وبسایت وال مش یک محاسبه گر آنلاین جدید طراحی و تنظیم نمود و در وب سایت خود قرار داد. این ابزار قابلیت محاسبه مقدار مش، مقدار پلاسترهای مصرفی، مقدار مش فایبگلاس، تعداد نبشی های مورد استفاده و همچنین چسب اپوکسی مصرفی را دارد. بنابراین اگر می خواهید این مقادیر را به دست آورید می توانید به این وب سایت مراجعه کنید. این محاسبه گر به مشتریان و مصرف کنندگان کمک می کند بهینه ترین مقدار متریال برای اجرای وال پست را به دست آورند.

لذا اگر می خواهید متناسب با نیاز خود متریال اجرای وال پست های نوین را خریداری کنید می توانید از این ابزار اندازه گیری کمک بگیرید. شما می توانید وارد صفحه محاسبه گر آنلاین وال مش می شوید و بر اساس راهنما می توانید عملیات را انجام دهید.

ویژگی‌های سیستم وال مش استاندارد کدام است؟

توری های مش استاندارد از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار هستند. این ویژگی باعث افزایش عمر مفید در برابر عوامل اسیدی، بازی یا دیگر عوامل محیطی می‌شود، که می‌تواند ماندگاری و تضمین کننده‌ی مسلح سازی سازه‌ها باشد. این توری مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. به گونه ای که به هیچ وجه در برابر رطوبت متورم نمی شود.

با این ویژگی فضای زیر لایه پوششی سازه تبدیل به مکانی برای رشد قارچ ها و باکتری ها نمی گردد. به همین دلیل این مصالح از بهترین گزینه های برای افزایش استحکام سازه های آبی هستند. این نگهدارنده عایق الکتریکی قوی است. لذا در سازه هایی که به عایق الکتریکی نیاز دارند استفاده می گردد. نصب آسان تر نسبت به وال پست های قدیمی از دیگر ویژگی های سیستم وال مش استاندارد است. از این رو پروسه اجرای این نگهدارنده بسیار سریع تر از وال پست های فلزی تمام می شود.

این نگهدارنده قابلیت های دیگری هم دارد. مثلا از جمع شدن ملات بر روی دیوار جلوگیری می کند یا مانع ترک خوردگی دیوار می شود. در برابر حرارت و خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. همچنین دوام بالایی در بازه زمانی طولانی دارد. سازگاری با پلاسترهای گچی و سیمانی از دیگر ویژگی های این نگهدارنده است. سیستم وال مش استاندارد از حرکت دیوار جلوگیری کرده و از ساختمان ها در برابر عوامل محیطی مخرب محافظت می کند و استحکام کششی و الاستیسیته زیادی دارند. این سیستم یک سیستم کاملا مقرون به صرفه است. به گونه ای که حدود 60 درصد هزینه های روش های سنتی را کاهش می دهد. عدم نیاز به وادارهای قائم، حذف هشتی گیرهای تقاطع، نصب و اجرای ساده و سازگاری با انواع سازه های آجری، بلوکی و … از دیگر ویژگی های این توری است.

مشاوره قیمت و خرید توری و مش وال پست از وبسایت وال مش

با توجه به افزایش استقبال از وال مش امروزه کارگاه های مختلفی مشغول تولید این محصول هستند. همانطور که اشاره نمودیم کیفیت و نوع برند تولیدکننده بر قیمت نهایی این محصول تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل اگر می خواهید از قیمت به روز این محصول مطلع شوید می توانید با کارشناسان متخصص مجموعه وال مش تماس بگیرید.

توری‌ها یکی از پیچیده‌ترین ابزارهای مهندسان عمران هستند. به همین دلیل نمی توان این متریال تخصصی را از هر مجموعه ای خریداری کرد. خصوصا که این توری ها در انواع و مدل های مختلفی تولید می گردند. قیمت وال مش نیز از دیگر دغدغه های خریداران این محصول است. در این راستا وبسایت وال مش با تکیه بر سال ها تجربه تخصصی انواع وال مش را با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت به خریداران عرضه می کند.

 

5/5 - (48 امتیاز)

سئوالات متداول برای "وال مش چیست؟+ضوابط آیین نامه+فیلم"

آیا اجرا و نصب وال مش نیازمند کارگر و نیروی ماهر است؟

نصب و اجرای وال مش بسیار آسان بوده و نیاز به تخصص و مهارتی ندارد.

آیا وال مش مورد تأیید نظام مهندسی و آیین نامه های ساختمان است؟

در بند 4-9-1 (دیوارها) مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، بند 8-5-5-7، بخش پ (دیوارهای جداگر) مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان و بند 6-5-2-2 (ضوابط مربوط به جداکننده‌ ها) مبحث ششم مقررات ملی ساختمان هم به نحوه اتصال و اجرای وال مش اشاره شده است.

هدف از اجرای وال مش در ساختمان چیست؟

وال مش به عنوان جایگزینی برای سیستم وال پست های فولادی می‌باشد و مقاومت و دوام دیوار را در هنگام وقوع زلزله تامین می‌نماید

چرا وال مش به شکل مشبک و توری ساخته می‌شود؟

به دلیل اینکه شبکه توری به خوبی در پلاستر سیمانی قرار گرفته و به راحتی نصب می‌شود و ماتریسی قوی و یکپارچه می سازد که در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است و جلوی ترک خوردگی دیوار را میگیرد.

وال مش چگونه خرید و فروش میشود؟

محصول وال مش به صورت رولی و در ابعاد متر مربع به فروش میرسد مشتریان عزیر می‌توانند ابعاد مورد نیاز خود را به متر مربع و در واحد سطح سفارش دهند.

برای نصب وال مش از چه مصالحی استفاده می‌شود؟

از پلاستر سیمانی یا گچی

تیم تحریریه وال مش

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا وال مش تولید و منتشر شده است.

مقالات مرتبط


پرسش و پاسخ


10 نظر

  1. سلام و درود، وال مش یا توری فایبرگلاس با انواع دیوارها سازگاری داشته و مناسب است.

 1. با سلام. طی یک اشتباه اجرایی توسط پیمانکار وال پست در یکی از دهانه های ساختمان وال مش اجرا نشده است. ناظر دستور تخریب دیوار چینی و اجرای وال پست را داده است. آیا امکان دارد بدون تخریب دوار چینی وال پست اجرا کرد.

  1. سلام روز بخیر
   امروزه یکی از سوالاتی که از ما پرسیده می شود مهار دیوارهای و دهانه های بدون وال پست می باشد. واقعیت این است با وال پست های سنتی و فلزی امکان مهار دیوار بدون وال پست وجود ندارد و نظر مهندس ناظر ساختمان شما صحیح می باشد و باید دیوار تخریب گردد. ولی یک راهکار دیگر وجود دارد و آن اجرای وال مش است بعنوان جایگزین وال پست فلزی می باشد. در این روش دیگر نیازی به تخریب دیوار نیست و می توان آن را بعد از دیوار چینی هم اجرا کرد. جهت درخواست اجرای وال مش می توانید با هماکران فنی شرکت تماس بگیرید.

 2. سلام
  در نقشه وال مش طراحی شده برای ساختمان ما، اجرای توری وال مش در هر دو سمت دیوار پیشنهاد شده است. دلیل اجرای توری وال مش در دو هر دو طرف دیوار چیست؟

  1. سلام و عرض ادب
   اجرای توری وال مش در دو طرف دیوار صرفا یک پیشنهاد نیست بلکه الزام آیین نامه ای است. براساس نشریه 714 سازمان برنامه و بودجه با توجه رفت و برگشتی بودن بار باد و زلزله، تسلیح دیوار به روش وال مش باید در دو سمت دیوار انجام شود.

  1. سلام روز بخیر
   جهت اجرای وال مش حداقل ضخامت پلاستر کشی در دو لایه قبل و بعد از نصب مش فایبرگلاس می بایست 20 میلیمتر باشد.

 3. سلام
  استفاده از پلاستر سیمانی در نما برای اجرای وال مش یک الزام آیین نامه ای است یا می توان از پلاستر گچی هم استفاده کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بنا بر ضوابط آیین نامه 2800 و 714 شما می توانید از پلاستر گچی و توری فایبرگلاس E-glass در سمت داخلی و مش فایبرگلاس AR به همرا پلاستر سیمانی در سمت خارجی نما استفاده کنید.

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *