مقایسه وال مش و وال پست فلزی | هر آنچه باید بدانید!

مقایسه وال مش و وال پست فلزی | هر آنچه باید بدانید!

با توجه به انواع تفاوت وال پست و وال مش و مزایای اجرای وال مش می توان نتیجه گرفت که وال مش بهترین جایگزین وال پست های فلزی است. از سیستم وال مش می توان برای طراحی ساختمان های فولادی، ساختمان های بتنی و طراحی سوله ها استفاده کرد. حذف میلگردهای بستر، کاهش هزینه اجرای وال پست، کاهش زمان اجرای وال پست و حذف وادارهای قائم و افقی از مهمترین تفاوت های والمش با وال پست های فلزی و سنتی می باشد.

تفاوت وال پست و وال مش در چیست؟ وال مش در واقع جدیدترین نوع وال پست ها است که امروزه جایگزین وال پست های فلزی شده است. استفاده از سیستم وال مش دارای مزایای زیادی است در نتیجه طراحان و مهندسان از این سیستم در صنایع ساختمان سازی استفاده زیادی می کنند. سیستم وال مش دارای تفاوت های زیادی با وال پست های فلزی می باشد. برای آشنایی با انواع تفاوت وال پست و وال مش تا پایان مطلب همراه ما باشید.

مقاوم سازی دیوارهایی پیرامونی با سیستم وال مش
مقاوم سازی دیوارهایی پیرامونی با سیستم وال مش

مصالح مصرفی اولین تفاوت وال پست فلزی و وال مش

یکی از مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش مصالح مورد استفاده برای اجرای هر یک از این سیستم ها می باشد. برای نصب وال پست فلزی از مصالح زیر استفاده می شود:

 • پروفیل فولادی مانند نبشی
 • بست ارتجاعی
 • بست رادیکالی
 • بست تخت
 • میلگرد بستر
 • قلاب میلگرد بستر
 • گیره میلگرد بستر

برای نصب وال پست مش از مصالح زیر استفاده می شود:

 • توری یا مش فایبرگلاس:

از مش فایبرگلاس برای اجرای سیستم وال مش استفاده زیادی می شود. سیستم وال پست مش از جنس کامپوزیت شیشه ای است و در مقابل مواد قلیایی مقاومت بسیار زیادی دارد. از مهم ترین مزایای مش فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این نوع توری دارای مقاومت شیمیایی بسیار زیادی می باشد.
 2. مدت زمان ماندگاری مش فایبرگلاس طولانی است.
 3. مقاومت توری فایبرگلاس در برابر رطوبت بسیار زیاد است. این نوع توری با قرار گرفتن در مقابل رطوبت هرگز متورم نمی گردد.
 4. این نوع توری جزو عایق های الکتریکی قوی می باشد به همین دلیل از آن برای طراحی سازه های مختلف آبی استفاده زیادی می شود.
 5. مقاومت حرارتی مش فایبرگلاس بسیار زیاد است.

از مهم ترین کاربردهای مش فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تقویت سنگ های تزئینی ساختمانی
 2. تسلیح انواع عایق رطوبتی
 3. ترمیم ترک های ساختمان
 4. اجرای سیستم وال مش و …
 • پلاستر وال مش:

یکی دیگر از انواع مصالحی که برای اجرای سیستم وال مش در ساختمان بتنی، فولادی و یا سوله مورد استفاده قرار می گیرد پلاستر سیمانی یا گچی می باشد. نوع پلاستر را باید با توجه به جنس توری فایبرگلاس انتخاب نمایید. در صورتی که برای اجرای وال پست مش تمایل دارید از مش فایبرگلاس AR استفاده کنید باید نوع پلاستر را از جنس سیمانی انتخاب نمایید. اگر برای اجرای وال پست مش از توری فایبرگلاس E-Glass استفاده شده است بهتر است از پلاستر گچی استفاده کنید.

 • نبشی یا ناودانی:

ناودانی یا نبشی از انواع مصالحی می باشند که برای اجرای وال پست مش از آن ها استفاده زیادی می شود. نبشی برای متصل کردن قاب و دیوار به یکدیگر کاربرد زیادی دارد. استفاده از نبشی یا ناودانی در سیستم وال مش باعث می شود تا به سطح دیوار بر اثر وقوع هرگونه عوامل خارجی نظیر زلزله، ضربات شدید و… هیچگونه آسیبی وارد نشود.

 • چسب اپوکسی:

برای اجرای ناودانی یا نبشی در قسمت های بالا و پایین دیوار از میخ کوبی، رولپلاک، پیچ و چسب اپوکسی استفاده می گردد. این نوع چسب دارای مزایا و کاربردهای زیادی است به همین دلیل استفاده از آن در سیستم وال پست مش افزایش پیدا کرده است. این نوع چسب دارای وزن سبکی می باشد و مقاومت آن در مقابل ضربات و فشار بسیار زیاد است.

مهار دیوار با مش فایبرگلاس
مهار دیوار با مش فایبرگلاس

محدودیت در طول دیوار و نیاز به اجرای وادار قائم و افقی در وال پست های مرسوم

برای اجرای وال پست فلزی از وادارهای قائم و افقی استفاده می شود. وادارهای قائم جزو وادارهای موازی با ستون به شمار می روند و وادار افقی نیز همان وادارهای عمود بر ستون می باشند. از وادارها با توجه به نوع اتصالات مورد استفاده به شکل تلسکوپی، کشویی و پیوسته استفاده می شود.

از اصلی ترین ویژگی های وادار قائم و وادار افقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وادار عمودی:

وادار قائم که به وادار عمودی نیز معروف است جزو پروفیل هایی می باشد که می توان از آن به صورت موازی با ستون استفاده کرد. از این وادار به صورت موازی با سایر اجزای قائم که در میان دیوار هستند نیز استفاده می شود. وادار عمودی شبیه به H می باشد و برای طراحی آن از دو عدد ناودانی یا چهار عدد نبشی استفاده می شود.

 • وادار افقی یا تیرک:

وادار افقی که به تیرک نیز معروف است برای کاهش ارتفاع آزاد دیوارهای بلند کاربرد دارد. وادار افقی همراه با وال پست های انتهایی اجراء می گردد. شایان ذکر است یکی از مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش حذف وادارها در سیستم وال پست مش می باشد. برای اجرای وادارها نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی است. استفاده از وادارها برای اجرای وال پست فلزی ضروری است به همین دلیل هزینه های ناشی از اجرای وال پست های فلزی بیشتر است. در سیستم وال مش وادارهای افقی یا عمودی حذف شده اند به همین دلیل هزینه های ناشی از اجرای وال پست مش مقرون به صرفه تر است.

حذف میلگردهای بستر در سیستم وال مش

میلگرد بستر جزو محصولاتی می باشد که از آن جهت افزایش مقاومت ساختمان استفاده زیادی می شود. استفاده از میلگردهای بستر باعث می شود تا به ساختمان آسیب کمتری در صورت بروز زلزله و… وارد شود.

از مهم ترین مزایای استفاده از میلگرد بستر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برای استفاده از میلگردهای بستر هیچ نیازی به دوغاب بندی نیست.
 2. از میلگرد بستر می توان برای افزایش مقاومت سازه در مقابل زلزله استفاده کرد.
 3. این نوع محصول مقاومت دیوار را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد.
 4. به کمک میلگردهای بستر می توان دیوارهای متقاطع را به یکدیگر به راحتی متصل کرد.
 5. میلگردهای بستر باعث افزایش مقاومت برشی درون صفحه ای دیوار می شوند.

مهم ترین انواع کاربرد میلگرد بستر

 1. تقویت دیوارهای سفالی باربر
 2. تقویت دیوارهای آجری
 3. افزایش طول دیوار
 4. کنترل نمودن حرکت دیفرانسیل و…

استفاده از میلگرد بستر برای اجرای وال پست در ساختمان ضروری است ولی از این محصول برای اجرای سیستم وال مش استفاده نمی شود. از مهم ترین مزیت های اجرای وال پست با استفاده از میلگردهای بستر می توان به عدم پوسیدگی، ماندگاری بالا و دوام بالا اشاره کرد. می توان گفت مهم ترین تفاوت وال پست و وال مش حذف میلگردهای بستر برای اجرای وال پست مش می باشد. پیاده سازی و اجرای میلگردهای بستر نیاز به مهارت و تخصص دارد و علاوه بر این برای اجرای میلگرد بستر نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی است. با توجه به اینکه برای اجرای سیستم وال مش نیازی به استفاده از میلگردهای بستر نیست در نتیجه در هزینه ها و زمان به صورت قابل توجهی صرفه جویی می شود.

دیوار متقاطع در وال مش
دیوار متقاطع در وال مش

سرعت بالای اجرای وال مش در مقایسه به وال پست های مرسوم

برای اجرای سیستم وال مش نیازی به استفاده از وادارها، صفحات فلزی، میلگرد بستر، تیرک ها و… نمی باشد. در نتیجه سرعت اجرای وال مش نسبت به سرعت اجرای وال پست فلزی بالاتر می باشد. علاوه بر این دیوارچینی را می توان برای اجرای وال پست مش با سرعت بالاتری انجام داد. سرعت بالای اجرای وال مش نسبت به اجرای وال پست فلزی را می توان از مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش محسوب کرد. با توجه به اینکه کاهش زمان اجرا یکی از اصلی ترین دغدغه های صنعت ساختمان سازی به شمار می رود به همین دلیل امروزه از سیستم وال مش در ساختمان سازی استفاده بیشتری می شود. وال مش را می توان جزو سیستم های کاربردی برای اجرای وال پست محسوب کرد که از مهم ترین مزیت های آن صرفه جویی در زمان می باشد. اجرای وال پست مش را می توان با کمترین نیروی کاری انجام داد.

کاهش 30 تا 50 درصدی هزینه اجرای وال پست به روش وال مش

قیمت و هزینه ها یکی از مهم ترین مواردی هستند که در صنعت ساخت و ساز باید به آن ها توجهی ویژه داشت. امروزه قیمت مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی افزایش پیدا کرده است به همین دلیل مهندسان و طراحان همواره تمایل دارند هزینه های ناشی از ساختمان سازی را کاهش دهند. هزینه اجرای وال پست فلزی با توجه به مصالح مورد استفاده برای اجرای این سیستم بالا است. به همین دلیل سیستم وال مش که دارای اجرای ساده و کم هزینه تری است جایگزین وال پست های فلزی شده است. با استفاده از سیستم وال مش می توان در هزینه های ناشی از ساختمان سازی به صورت قابل توجهی صرفه جویی کرد. اجرای وال مش باعث کاهش 30 تا 50 درصدی هزینه های ناشی از ساختمان سازی می شود. شایان ذکر است که از مهم ترین انواع تفاوت وال مش و وال پست می توان به کاهش هزینه ها اشاره کرد. کاهش هزینه ها در اجرای وال مش باعث شده است که امروزه از این سیستم برای طراحی پروژه های بزرگ و کوچک ساختمان سازی استفاده شود.

کاهش هزینه های ناشی از اجرای وال مش به چند دلیل زیر ایجاد می گردد:

 • قیمت نوارهای وال مش، انواع پلاستر، چسب اپوکسی، نبشی های مورد استفاده در سیستم وال مش نسبت به قیمت ناودانی، نبشی، وادار، میلگرد بستر و… که برای اجرای وال پست فلزی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مقرون به صرفه تر است. در نتیجه می توان گفت قیمت مصالحی که برای اجرای وال مش مورد استفاده قرار می گیرند ارزان تر است و باعث کاهش هزینه های ساختمان سازی می شود.
 • برای اجرای وال مش نیاز به استفاده از نیروی ماهر و تخصصی نیست. در نتیجه می توان گفت دستمزد تیم اجرایی وال مش نسبت به دستمزد تیم اجرایی وال پست های فلزی کمتر است.

در صورتی که تمایل دارید هزینه ساختمان سازی را کاهش دهید می توانید به کمک راهکاری های زیر هزینه های ناشی از اجرای سیستم وال مش را کاهش دهید:

 1. استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای اجرای سیستم وال مش
 2. خرید مصالح مورد نیاز برای اجرای وال مش با مناسب ترین قیمت
 3. نصب و اجرای وال مش به کمک تیم اجرایی نیمه ماهر
 4. استفاده از روشی کاربردی برای نصب و اجرای وال پست مش
 5. انجام برنامه ریزی برای مدیریت تجهیزات، مدیریت مواد، زمان نصب و…
وال مش در بازشوها و دیوار متقاطع
وال مش در بازشوها و دیوار متقاطع

امکان اجرای وال مش در انواع ساختمان بتنی، فولادی و سوله با اکیپ نیمه ماهر

اجرای وال پست مش بسیار راحت است و می توان اجرای این سیستم را به کارگران نیمه ماهر به راحتی آموزش داد. اجرای وال پست فلزی با توجه به نصب وادارها، میلگرد بستر و… دشوار می باشد در نتیجه برای اجرای وال پست های فلزی از تیم اجرایی قوی و حرفه ای استفاده می شود. امکان اجرای وال مش با تیم اجرایی نیمه ماهر امکان پذیر است و این مورد نیز یکی دیگر از انواع تفاوت وال پست و وال مش به شمار می رود.

از مهم ترین ضوابط اجرای وال پست فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در صورتی که طول دیواری بیشتر از 4 متر باشد باید از وال پست قائم استفاده شود.
 2. در صورتی که طول دیوار از 40 برابر ضخامت آن بیشتر باشد باید از وال پست قائم استفاده کنید.
 3. برای دیوارها با ارتفاع بیشتر از 3.5 متر از وال پست افقی استفاده زیادی می شود.

ترک خوردگی نازک کاری در وال پست های مرسوم

یکی دیگر از انواع تفاوت وال پست و وال مش امکان ایجاد ترک خوردگی نازک کاری در وال پست های فلزی می باشد. با توجه به اینکه اجرای وال پست های مرسوم یا وال پست فلزی دشوار است به همین دلیل با انجام کوچک ترین اشتباه در اجرای وال پست های فلزی امکان ترک خوردگی نازک کاری ها در این سیستم وجود دارد.

علاوه بر این ممکن است در زمان اجرای وال پست فلزی اشتباهات زیر توسط تیم اجرایی انجام شود:

 • در اغلب اوقات مهار المان های وال پست فلزی به هر یک از اعضای سازه فقط به کمک میلگرد بستر یا خال جوش نمودن انجام می شود. با توجه به نیروی ناشی از زلزله و وزن دیوار این نوع اتصال پاسخگو نمی باشد و باعث شکسته شدن دیوار یا ایجاد ترک در نازک کاری ها می شود.
 • در اغلب موارد ستون یا تیر تخریب می شوند تا از میلگردهایی که در قسمت داخلی آن ها وجود دارند جهت اتصال به انواع المان وال پست استفاده گردد. در صورتی که این تکنیک نادرست است زیرا کاور بتن از بین می رود و این امر باعث رساندن آسیب و ضرر جدی به سازه می گردد.
 • برای مهار نمودن دیوار در راستای بیرون از صفحه باید بلوک ها درون مقاطع بالدار قرار داده شوند. این امر باعث می شود تا مهار دیوار در راستای خارج از صفحه به درستی انجام نشود.

امکان ترک خوردگی نازک کاری ها در سیستم وال پست مش وجود ندارد زیرا وال مش به خوبی روی سطح دیوار می نشیند. علاوه بر این برای اجرای وال مش از توری یا مش فایبرگلاس استفاده می شود که این محصول از ترک خوردگی نازک کاری ها جلوگیری می کند. شایان ذکر است از مش یا توری فایبرگلاس برای ترمیم ترک خوردگی های دیوار و سطوح استفاده می شود. به این محصول توری ترک گیر نیز گفته می شود.

وال مش: بهترین راهکار برای ساختمان های بدون وال پست

وال پست از انواع المان های غیر سازه ای به شمار می رود که اجرای صحیح آن تاثیر زیادی در کنترل خرابی دیوار و سازه دارد. در پروژه های ساختمان سازی قدیمی از وال پست فلزی کمتر استفاده می شد به همین دلیل ساختمان های قدیمی و ساختمان هایی که بازسازی شده اند دارای مقاومت زیادی نیستند. در ساختمان هایی که از قبل ساخته شده اند نمی توان از وال پست فلزی استفاده کرد. با توجه به اینکه وال پست مش بعد از دیوارچینی نیز قابل انجام می شود به همین دلیل می توان در ساختمان هایی که وال پست فلزی اجراء نشده است از این سیستم برای افزایش مقاومت ساختمان استفاده کرد. بنابراین می توان گفت مهم ترین تفاوت وال پست و وال مش امکان اجرای وال مش در ساختمان هایی است که بدون وال پست طراحی شده اند. در این ارتباط مقاله “مقاوم سازی دیوار بدون وال پست به روش وال مش” را مطالعه کنید.

کاهش بار مرده وارد بر ساختمان در سیستم وال مش

مهم ترین اهداف سازمان نظام ساختمان از تنظیم مقررات جدید کاهش بار مرده وارد بر سازه می باشد. وزن سازه هر چقدر کمتر باشد بدون تردید احتمال ایجاد خرابی و خسارت های جانی کاهش پیدا خواهد کرد. اجرای وال پست فلزی باعث افزایش مقاومت و استحکام ساختمان می گردد. برای اجرای وال پست های فلزی از فلزات استفاده زیادی می شود. وزن فولاد و فلزات بسیار سنگین است در نتیجه استفاده از این سیستم باعث افزایش بار مرده وارد بر ساختمان می شود. در اجرای وال مش از مصالحی نظیر مش فایبرگلاس و پلاستر استفاده می شود به همین دلیل سیستم وال مش دارای وزن سبکی می باشد. در نتیجه امروزه از این سیستم برای کاهش بار مرده وارد بر سازه استفاده می شود. وال پست های فلزی نسبت به وال مش دارای وزن بسیار سنگین تری هستند به همین دلیل امروزه وال پست مش جایگزین وال پست های فلزی شده است. از مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش می توان به کاهش بار مرده وارد بر سازه در سیستم وال مش اشاره کرد.

برای کاهش بار مرده وارد بر ساختمان می توان از سیستم وال مش و راهکارهای زیر استفاده کرد:

 • برای طراحی ساختمان از مصالحی که دارای وزن سبک هستند استفاده کنید. مصالح سبک بار مرده وارد بر سازه را به صورت قابل توجهی کاهش می دهند.
 • با انجام بهینه سازی طراحی سازه می توان تا حدودی کاهش بار مرده وارد بر ساختمان را انجام داد.
 • برای کاهش بار مرده ساختمان بهتر است در زمان طراحی ساختمان از سیستم سازه ای جدید استفاده کنید.
 • امروزه برای کاهش بار مرده وارد بر ساختمان از روش های مدرن مدیریت ساخت استفاده می شود. این روش ها شامل برنامه ریزی دقیق، کنترل کیفیت مصالح و مواد مصرفی برای ساختمان سازی، مدیریت استفاده از مواد و مصالح و… می باشند.

حذف وال پست فلزی و جایگزینی آن با سیستم وال مش

سیستم وال مش از انواع جدیدترین روش ها است که برای مهار لرزه ای دیوارهای غیر سازه ای از آن استفاده می شود. قبل از طراحی این سیستم برای افزایش مقاومت و استحکام سازه از وال پست فلزی استفاده می شد. این سیستم دارای معایب زیر است به همین دلیل امروزه از آن استفاده کمتری می شود و سیستم وال پست مش جایگزین آن شده است:

 • وال پست فلزی باعث افزایش وزن ساختمان و در نتیجه افزایش بار مرده وارد بر ساختمان می شود.
 • نصب و اجرای وال پست های فلزی برای پروژه های بزرگ و کوچک زمانبر و پرهزینه می باشد.
 • نصب و اجرای وال پست فلزی دشوار است به همین دلیل اجرای این سیستم باید توسط تیم اجرایی انجام شود.
 • در ساختمان های پیش ساخته امکان اجرای وال پست های فلزی وجود ندارد.

با توجه به معایب اجرای وال پست های فلزی امروزه وال مش جایگزین این سیستم شده است و استفاده از سیستم وال پست فلزی در ساختمان سازی رو به فراموشی است.

از مهم ترین مزیت های اجرای وال مش عبارتند از:

 1. سیستم وال مش دارای وزن بسیار سبکی می باشد زیرا برای اجرای این سیستم از مصالح با وزن کم نظیر توری فایبرگلاس، چسب اپوکسی و… استفاده می شود.
 2. سیستم وال مش در برابر رطوبت، حرارت، خوردگی و… دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.
 3. اجرای وال مش نسبت به اجرای وال پست فلزی بسیار آسان تر است. در واقع می توان گفت اجرای آسان وال مش جزو مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش محسوب کرد.
 4. دوام و ماندگاری طولانی مدت وال مش توجه طراحان و مهندسان ساختمان را به سمت خود جلب کرده است.
 5. سیستم وال مش از ایجاد ترک روی دیوار و جمع شدگی پلاستر و ملات ها روی دیوار پیشگیری می کند.
 6. برای پیشگیری از حرکت بیرون صفحه ای دیوار می توان از وال مش استفاده کرد.
 7. با اجرای وال مش می توان در هزینه های ناشی از ساختمان سازی حدود 30 تا 50 درصد صرفه جویی کرد.
 8. برای اجرای وال مش نیازی به استفاده از وادارهای افقی و قائم نمی باشد.
 9. برای اجرای سیستم وال مش نیاز به استفاده از تیرک، میلگرد بستر و سایر مقاطع فولادی نمی باشد.
 10. سیستم وال مش با انواع سازه های مختلف نظیر سازه آجری، سازه گچی و سازه سیمانی مطابقت و همخوانی دارد. این مورد نیز یکی از مهم ترین انواع تفاوت وال پست و وال مش به شمار می رود.

سخن پایانی

با توجه به انواع تفاوت وال پست و وال مش و مزایای اجرای وال مش می توان نتیجه گرفت که وال مش بهترین جایگزین وال پست های فلزی است. از این سیستم می توان برای طراحی ساختمان های فولادی، ساختمان های بتنی و طراحی سوله ها استفاده کرد. در صورتی که تمایل به اجرای وال مش دارید بهتر است اجرای این سیستم را به افراد متخصص بسپارید. در این مطلب انواع تفاوت وال پست و وال مش را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم شما همراهان عزیز با مطالعه مطلبی که پیش رو داشتید توانسته باشید اطلاعات مفیدی را در مورد هر یک از این سیستم ها بدست آورده باشید.

5/5 - (22 امتیاز)

سئوالات متداول برای "مقایسه وال مش و وال پست فلزی | هر آنچه باید بدانید!"

قیمت اجرای میلگرد بستر در تهران چگونه است؟

برای مطالعه و کسب اطلاعات در مورد قیمت اجرای میلگرد بستر به بخش فروش شرکت وال مش مراجعه نمایید.

اجرای میلگرد بستر برای هر رج از دیوار توسط کدام اکیپ صورت می‌گیرد؟

اجرای میلگرد بستر توسط اکیپ بنایی که دیوار را اجرا می‌کنند صورت می‌گیرد.

شرکت وال مش اکیپ اجرایی به منظور اجرای وال پست و میلگرد بستر فراهم می‌کند؟

بله، شرکت وال مش امکان ارسال اکیپ اجرایی به مناطق مختلف کشور را دارد.

تفاوت مش E-Glass و مش AR چیست؟

مش E-Glass قابلیت مقاومت در برابر جریان الکتریسیته را دارد اما مش AR در برابر مواد قلیایی و آلکالی مانند ماتریس سیمانی و بتنی مقاومت می‌کند.

برای اتصال میلگرد بستر از چه نوع ابزاری استفاده می‌شود؟

بست ارتجاعی، بست رادیکالی، بست تخت، نبشی و ناودانی منقطع، قلاب و گیره

پس از اجرای دیوار می‌توان وال مش را اجرا نمود؟

بله، با استفاده از سیستم وال مش بر خلاف وال پست‌های فلزی می‌توان پس از اجرای دیوار هم دیوار را تقویت نمود.

تیم تحریریه وال مش

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا وال مش تولید و منتشر شده است.

مقالات مرتبط


پرسش و پاسخ


نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *