بررسی و مقایسه بلوک سفالی و لیکا

بررسی و مقایسه بلوک سفالی و لیکا

ساختمان‌ها برای دستیابی به استحکام، زیبایی، و عملکرد بهتر نیاز به مواد ساختمانی مناسب دارند. دو نوع مواد ساختمانی متداول در ساختمان‌سازی، بلوک لیکا و بلوک سفالی هستند که هرکدام ویژگی‌ها و مزایا خود را دارند. در این مقاله، ما این دو نوع بلوک را از نظر قابلیت اجرای نمای سنگ، عایق صوت، گچکاری، و عایق دمایی مورد بررسی قرار می‌دهیم. از نظر قابلیت اجرای نمای سنگ، بلوک لیکا از بلوک سفالی برتری دارد. استحکام بلوک لیکا به حدی بالا است که نمای سنگ بدون مشکلی روی آن نصب می‌شود، که به زیبایی و استحکام ساختمان افزوده می‌شود. در زمینه عایق صوت، بلوک لیکا از بلوک سفالی بهتر عمل می‌کند. این بلوک‌ها خصوصیات عایق صوتی بالاتری دارند و می‌توانند صداهای بیرونی را به خوبی جلوگیری کنند. در مورد گچکاری، بلوک لیکا برای اجرای گچکاری بسیار مناسب است و می‌توان به راحتی گچکاری روی آن انجام داد. از طرف دیگر، برای گچکاری بر روی بلوک سفالی نیاز به پیش‌زمینه‌سازی و صیقل‌زدن بیشتری دارید. در عایق دمایی، بلوک لیکا بهترین عایق حرارتی را ارائه می‌دهد و می‌تواند ساختمان را در برابر انتقال حرارت و گرما و سرما محافظت کند. بلوک سفالی هم عایق حرارتی دارد، اما خصوصیت عایق دمایی بلوک لیکا بیشتر است. به طور کلی، انتخاب بین بلوک لیکا و بلوک سفالی بستگی به نیازها و اولویت‌های مخصوص پروژه شما دارد. هر کدام از این مواد ساختمانی مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب صحیح می‌تواند به بهبود عملکرد و کیفیت ساختمان شما کمک کند.

جهت ساخت ساختمان و تکميل نماي داخلي و خارجي سازه ها مصالح هاي مختلفي بکار گرفته مي شود. براي هر قسمت از ساختمان نيز از مصالح مربوط به آن استفاده خواهد شد. همه سازندگان و مهندسان ساختمان در تلاشند تا از مصالح های با کيفيت بالايي در ساخت و ساز خود استفاده کنند. علاوه بر آن قيمت مناسب و کيفيت بالا از فاکتورهاي مهم بعدی در انتخاب این مصالح و متریال هستند که آن را نيز در نظر مي گيرند. مصالح ساختمانی پرمصرف همچون بلوک لیکا و بلوک سفالی، از ترکیبات مختلفی تشکیل شده‌اند و هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در ادامه در مورد بلوک سفالی و لیکا به طور مفصل صحبت خواهيم کرد و مهمترین تفاوت بلوک سفالی و لیکا را بیان می کنیم.

بلوک لیکا چیست؟

بلوک ليکا از مصالح پرکاربرد است که باعث عايق ساختمان مي شود و در ديوارچيني ديوارهاي جداکننده و غيربار استفاده مي شود. بلوک‌های سفالی از مخلوطی شامل دانه‌های گل رسی، سیمان، ماسه و آب تشکیل شده‌اند. این مواد در قالب‌های خاص ساخته می‌شوند، به شکل‌های توپر و توخالی تبدیل می‌شوند. دانه هاي گل رسي بلوک ليکا در زمان حرارت از اندازه خود بزرگتر هستند و شکل منبسط مي گيرند. در این حالت، وزن لیکا کاهش می‌یابد که دلیل سبکی آن نیز همین است. به منظور حفظ ویژگی‌های سبکی، ریزدانه‌های طبیعی از بتن حذف می‌شوند و محصول نهایی دارای تخلخل بالا می‌شود.

این حفره ها و تخلخل باعث آسان شدن سیم کشی ساختمان می شود. بلوک های لیکا دو نوع توپر و توخالی هستند و انواع مختلفی دارند که عبارتند از تیغه ای توپر، بلوک لیکا در ابعاد آجر، دیواری توخالی ته پر، دیواری توخالی، تیغه ای توخالی ته پر، تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ. از نظر ابعادی نیز اندازه های مختلفی دارند مانند بلوک لیکا توخالی ته پر (۲۰*۱۰*۴۰) ، بلوک لیکا تیغه ای توپر فارسی بر (۲۰*۱۰*۴۰) و غیره.

بلوک سفالی چیست؟

بلوک سفالي شامل ترکیبی از خاک رس و افزودنی های دیگری مانند آهک است. این ترکیب در داخل قالب ریخته شده و پس از برش داده شدن، در کوره‌هایی با دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد پخته می‌شود. این فرآیند همچنین به صورت دستی و ماشینی قابل انجام است. اين بلوک در ديوارچيني بخش هاي غيربار سازه ها کاربرد دارد. بلوک سفالي نیز انواع مختلفی دارند مانند بلوک سفالي ديواري، بلوک سفالی سقفي، بلوک سفالی تیغه ای و بلوک سفالی فوم دار که شامل مي شوند. می‌توان از معایب بلوک‌های سفالی به وجود ترک‌ها بر روی آنها، وزن بالا، ایجاد بار مرده، و زمان اجرای طولانی‌تر اشاره کرد. همچنین، امکان شکسته شدن در حین حمل و نقل نیز وجود دارد. بلوک سفالی ها نیز ابعاد مختلفی دارند که بلوک 7 سانتیمتری، بلوک 10 سانتیمتری و بلوک 15 سانتیمتری را می توان نام برد.

تفاوت بلوک سفالی و لیکا چیست؟

بلوک هاي ليکا و بلوک هاي سفالي با يکديگر تفاوت هايي دارند. یکی از تفاوت‌های بلوک سفالی و لیکا این است که دیوارهای ایجاد شده با بلوک لیکا نسبت به آتش‌سوزی، در مقایسه با دیوارهای ۳ جداره ایجاد شده با بلوک سفالی، مقاومت بیشتری دارند. این ویژگی می‌تواند در افزایش ایمنی ساختمان در مواجهه با حریق نقش مهمی ایفا کند. مورد دوم از تفاوت بلوک سفالی و لیکا اينکه ضريب هدايت حرارت در بلوک هاي سفالي بين ۱ تا 1.35 سانتيمتر است اما در بلوک هاي ليکا اين ضريب به ميزان 750 تا 950 کيلوگرم مي باشد. به عبارت ديگر مقاومت حرارتي بلوک ليکا نسبت به بلوک سفال شش برابر بيشتر است.

آخرین تفاوت بلوک‌های سفالی و لیکا این است که در زمان عبور تجهیزات تاسیساتی از درون بلوک‌های سفالی، پرتی زیادی ایجاد می‌شود، در حالی که در بلوک‌های لیکا این مشکل وجود ندارد. این موضوع باعث می‌شود که سرمایه سرمایه‌گذاری شده در سازه به بهترین شکل بهره‌برداری شود و به سرعت بازگشت به دست آید. از تفاوت بلوک سفالی با لیکا مواردی مانند مقاومت در مقابل یخ زدگی، پیشگیری از نفوذ آب و رطوبت بین 7 تا 11 درصد، فساد ناپذیری PH نزدیک به نرمال و کاهش بار ساختمان تا 30 درصد را می توان بیان کرد. آخرین تفاوت بلوک سفالی و لیکا عدم ترک خوردگی و جمع شدگی بلوک لیکا مجاز را در دیوارها دارد. همچنین اگر تمایل به اصلاعاتی درباره بلوک های سیمانی دارید میتوانید “تفاوت بلوک سفالی و سیمانی در چیست؟ ” رو مطالعه نمایید.

مقایسه بلوک لیکا و سفالی در نحوه ساخت و تولید چیست؟

تفاوت بلوک سفالی و لیکا در ساخت آن و مواد تشکیل دهنده آن است. در ساخت بلوک ليکا ابتدا محصولي متشکل از دانه ليکا، آب و سيمان درست مي شود. سپس اين مواد در درون قالب هاي مخصوصي با ابعاد مشخصي ريخته مي شوند و آنها را خشک مي‌کنند تا بتن ليکا درست شود. بلوک ليکا يک بلوک متخلخل است که مي تواند فشار ۳۰ تا ۱۰۰ کيلوگرم بر سانتيمتر را تحمل کند. منظور از دانه ليکا نيز دانه هاي رس سبک است که اين دانه ها از انبساط خاک رس در کوره بدست مي آيد. ريزدانه‌های لیکا دارای سطحی ریز و شکل گرد هستند. به طور کلی، مراحل ساخت این ريزدانه‌ها شامل فرآوری، خشک کردن و پختن می‌شود.

در تولید بلوک‌های سفالی، ابتدا خاک رس استخراج و آسیاب می‌شود. سپس با مصالح و آب ترکیب می‌شود تا گل ایجاد شود. این گل به قالب داده و با اعمال فشار به شکل قطعه نهایی تبدیل می‌شود. روش‌های تولید می‌تواند به شکل اتوماتیک، ماشینی آفتاب خشک، یا خشک‌کن ماشینی صورت گیرد.

در بلوک‌های لیکا، تورفتگی‌هایی در دو سر آنها وجود دارد. هنگام اجرای دیوار با بلوک‌های لیکا، تورفتگی‌های موجود در دو سر بلوک‌ها باعث می‌شود که بخشی از ملات در این تورفتگی‌ها جا بیافتد. این ملات به نوعی بلوک‌ها را به یکدیگر مهار کرده و باعث می‌شود که دیوار سازه به صورت یکپارچه و همگن شکل گیرد، که در نهایت استحکام و پایداری بیشتری را به دیوار اضافه می‌کند. این اقدام باعث می‌شود که دیوار بهبود یافته و در مقابل زلزله به شکل یکپارچه و استحکام بیشتری عمل کند.

مقایسه وزن بلوک لیکا و بلوک سفالی

امروزه به دليل وقوع زلزله هاي مختلف در سراسر کشور بهتر است که از مصالح با وزن سبک استفاده شود. تفاوت بلوک سفالی و لیکا در وزن آنها است که وزن هر بلوک سفالي مي تواند براساس ابعاد خود متغیر باشد. اما بلوک هاي سفالي وزنشان نيز براساس ابعادهاي خود حدودا ۳ تا ۱۰ کيلوگرم دارند. اما به طور کلی بلوک لیکا نسبت به بلوک سفالی سبک وزن تر است و در ساخت و ساز از آنها بیشتر استفاده می‌شود. ساختمان‌هایی که در آنها از بلوک لیکا استفاده می شود وزنی دو و نیم برابر کمتر از دیگر ساختمان ها دارد.

مقایسه قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار بلوک لیکا و سفالی

همانطور که گفته شد بلوک سفال از خاک رس و آب تشکيل شده است و به شکل قالب هاي مختلف در اندازه هاي گوناگون به فروش مي رسند. عرض اين بلوک ۲۵ سانتيمتر است و وزن آن نيز ۳ تا ۱۰ کيلوگرم متغير است. قيمت ديوار چيني بلوک سفالی به ضخامت و ابعاد بلوک بستگي دارد و مي تواند از ۵ تا 55 هزار تومان تغيير کند. اما براي بلوک هاي ليکا که سيماني هستند و ابعاد گوناگوني دارند قيمت ديوار چيني از ۱۰ هزارتومان تا ۴۰ هزار تومان متغيير خواهد بود. یکی از مهمترین تفاوت بلوک سفالی و لیکا این است که اجرا و دیوار چینی بلوک سفالی نسبت به بلوک لیکا زمانبرتر است.

تفاوت بلوک لیکا و سفالی در مقاومت

يکي از موارد قابل قياس بلوک سفالي و ليکا، مقدار مقاومت بين آنها است. معمولا مصالح ساختماني هر چه مقاومت و استحکام زيادتري داشته باشند در برابر عوامل خارجي و بارهاي وارد به آن مقاومت زيادتري دارند. یعنی می توانند ساختمان را به خوبی در برابر زلزله محافظت نمایند. در مقایسه بين دو بلوک ليکا و بلوک سفالي می توان گفت که بلوک ليکا ساختار ويژه اي داشته و مقاومت آن نيز زياد است به طوري که با افزايش مقاومت آن، وزنش افزايش پيدا نکرده است. یکی از مهمترین دلیل بکارگیری بلوک لیکا در ساختمان سازی ها مقاومت آن و در عین حال سبک بودن آن است.

از تفاوت بلوک سفالی و لیکا این است که بلوک لیکا می تواند توانایی تحمل وزن دیوار را داشته باشد و در برابر ضرباتی مانند ضربات های عمودی و غیره مقاومت کند. به طور کلی مقاومت فشاری، ضمانت کننده مقاومت لازم بلوک در برابر دیوار استاندارد غیرباربر است. بلوک لیکا قادر است که تحمل وزن نمای ساختمان و بخش های الحاقی ساختمان را نیز داشته باشد.

مقایسه بلوک سفالی و لیکا از نظر قابلیت اجرای نمای سنگ

به طور معمول، خانه‌هایی که با استفاده از بلوک ساخته می‌شوند، نمای ظاهری زیبا و مورد علاقه‌ای ندارند. برای رفع این مشکل، اغلب از قرار دادن سنگ بر روی بلوک‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از نماي سنگ بر روي بلوک ليکا باعث بيشتر شدن استحکام بلوک و زيبايي بيشتر ساختمان مي شود. امکان نصب سنگ بر روي بلوک هاي سفالي وجود دارد اما استحکامي که بر روي بلوک هاي ليکا ايجاد مي شود بسيار بيشتر از بلوک هاي سفالي خواهد بود. تفاوت بلوک سفالی و لیکا این می باشد که در بلوک لیکا می توان از نمای سنگ استفاده کرد ضمن این که مقاومت ساختمان نیز افزایش پیدا کند.

تفاوت بلوک لیکا و سفالی در عایق صوت

برخي از سازندگان و مهندسان ساختمان تمايل دارند که در عين استفاده از بلوک هاي ساختماني، بنايي عايق نسبت به صوت های بيرونی ايجاد کنند. در اکثر ساختمان‌ها، امواج صوتی مزاحمی از جمله موسیقی و سایر منابع صدا آزاردهنده ایجاد می‌کنند. برای رفع این مشکل، لازم است یک عایق صوتی در ساختمان نصب شود. انجام آزمایشات بر روی بلوک لیکا نشان می دهد که براساس استانداردهای ملی شماره 8568 ایران و ایزو 3-140 بیشترین مقاومت صوتی را این بلوک سیمانی سبک وزن دارد. از نظر وزني بلوک هاي ليکا در مقايسه با بلوک سفالي وزن کمتری دارد و خاصيت عايق صوتي و حرارتي آن نيز نسبت به بلوک سفالي بسيار بيشتر مي باشد. ضمن اين که بلوک ليکا نسبت به گرما و سرما عايق هاي بسيار خوبي هستند و مي توانند ساختمان را از اين موارد محافظت نمايند.

 مقایسه گچکاری در بلوک لیکا با بلوک سفال

از مزيت هاي استفاده از بلوک ليکا اين است که مي توان کار گچکاري را بر روي آن به صورت مستقيم انجام داد. ضمن اين که براي ايجاد عايق صوتي بسيار بهتر با بلوک ليکا مي توان دو طرف آن را به خاک و گچ پوشش داد و درصد شکست صوت را در آنها بسيار بالا برد. به عبارتي ديگر انجام گچکاري بر روي بلوک ليکا بسيار آسان تر از گچکاري بر روي بلوک سفال است. در بلوک هاي سفالي به دليل شيارشيار بودن آن لازم است ابتدا با انجام گچ زيرکار سطحي صاف ايجاد کرد و سپس بر روي آن يک لايه گچ سفيد انجام شود که از تفاوت بلوک سفالی و لیکا می توان این مورد را نیز ذکر کرد.

 تفاوت بلوک لیکا و سفالی در عایق دمایی چیست؟

بلوک هاي ليکا از نظر کیفیت عايق حرارتي نسبت به بلوک هاي سفالي در رتبه اول قرار دارند. بلوک لیکا از نظر حرارتی عایق گرمایی شش برابر بیشتری نسبت به بلوک سفالی دارد. علاوه بر این، این بلوک از انتشار گرما و حرارت به بیرون سازه جلوگیری می‌کند. عایق‌سازی به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان کمک می‌کند و راحتی حرارتی سازه را بهبود می‌بخشد. استفاده از بلوک لیکا باعث عایق شدن دیوارها می‌شود و این اقدام تاییدی از سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور را دریافت کرده است. علاوه بر این، این بلوک‌ها دیوارها را به یک عایق همگن تبدیل می‌کنند. معیارهای یکپارچگی و نارسانایی حرارتی در بلوک لیکا تضمین شده‌اند و بلوک‌های لیکا به مقاومتی در برابر آتش به مدت 2 تا 3 ساعت دست می‌یابند.

مقایسه اجرای دیوارچینی با بلوک سفالی و لیکا

دیوارها در سازه‌ها بسیار حائز اهمیت هستند و مصالح مورد استفاده در دیوار چینی نیز باید دارای کیفیت بالا باشند. بلوک هاي ليکا از مناسب ترين بلوک ها براي ديوارچيني هستند، زيرا که تخلخل زيادي دارند و براي مناطق زلزله خيز نيز مناسب مي باشند. بلوک های لیکا دارای حفره های مختلفی هستند که از آنها می توان برای عبور سیم، کابل برق جهت انتقال برق به داخل ساختمان استفاده کرد. بلوک‌های لیکا در اجرا و دیوارچینی بدون پرتی هستند و از این جهت بسیار عملی‌تر اند. به علاوه، از آنها می‌توان برای عبور سیم استفاده کرد. از سوی دیگر، بلوک‌های سفالی فاقد حفره‌هایی هستند و پرتی‌های زیادی دارند. دیوارچینی با استفاده از بلوک‌های سبک لیکا باعث کاهش وزن سازه می‌شود، در حالی که بلوک‌های سفالی باعث افزایش بار بر روی سازه می‌شوند.

 مهار دیوار بلوک لیکا و سفالی با وال مش

همانطور که اشاره شد، بلوک لیکا نسبت به بلوک سفالی سبک‌تر بوده و موجب کاهش وزن ساختمان می‌شود. استفاده از بلوک لیکا در ساختمان‌ها به محدودیت‌های خاصی تحت استانداردهای جهانی تحتاج دارد؛ به‌طور کلی، حداکثر طول قابل استفاده از بلوک لیکا باید حدود 40 برابر ضخامت دیوار باشد. به بیانی دیگر این بلوک می تواند دیوارهایی با ضخامت حداکثر 350 سانتیمتر را ایجاد کنند. استفاده از بلوک لیکا در دیوارهایی با ارتفاع بالا مناسب نمی‌باشد. در چنین شرایطی، بهتر است از وال مش استفاده کنید. همچنین، اگر از بلوک سفالی استفاده کنید، وزن ساختمان افزایش خواهد یافت که این موضوع نیز ایمن نمی‌باشد.

در هر صورت اگر قصد استفاده از بلوک لیکا یا بلوک سفالی را دارید می توانید از وال پست برای استحکام بیشتر ساختمان خود استفاده نمایید. وال پست ها انواع مختلفی دارند که شامل وال مش و وال پست فلزی هستند. یکی از انواع وال پست هایی که امروزه بیشتر استفاده می شود وال مش است. وال مش یک روش نوآورانه است که استحکام ساختمان در مقابل زلزله را تقویت می‌کند. در اجرای این روش، از موادی مانند توری فایبرگلاس ، پلاستر وال مش (پلاستر سیمانی و یا گچی) نصب پروفیل نبشی، و یا ناودانی با استفاده از چسب اپوکسی بهره می‌برند. استفاده از وال مش نسبت به وال پست‌های فلزی مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا می‌توان به عدم نیاز به مصالح فلزی، امکان اجرا در ساختمان‌های مختلف، و کاهش هزینه‌های اجرای وال پست اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم مقاله “مقایسه وال مش و وال پست فلزی | هر آنچه باید بدانید!” را مطالعه کنید.

نتیجه گیری؛ بلوک لیکا بهتر است یا بلوک سفالی؟

بلوک لیکا نسبت به بلوک سفالی مزایای زیادتری دارد که می توان از آن در دیوارچینی ساختمان ها استفاده کرد. این بلوک سبک است و به دلیل منافذ خود می تواند بدون پرتی در دیوارچینی استفاده شود. بلوک لیکا از نظر ارتفاعی محدودیت دارد. اما از نظر عایق صوتی و گرما نسبت به بلوک سفالی بسیار بهتر عمل می‌کند. برای سبک‌تر کردن ساختمان می‌توانید از وال پست‌هایی مانند وال مش استفاده کنید. این وال پست‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، استحکام بیشتری را در ساختمان ایجاد می‌کنند. در پایان، تصمیم گیری نهایی بر اساس بودجه و انتظارات شما بستگی دارد. می‌توانید از بلوک‌های سفالی یا بلوک‌های لیکا برای دیوارچینی ساختمان خود استفاده کنید. زیرا که هدف ما ارائه تفاوت های این دو مصالح به شما عزیزان است.

5/5 - (7 امتیاز)

سئوالات متداول برای "بررسی و مقایسه بلوک سفالی و لیکا"

تیم تحریریه وال مش

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا وال مش تولید و منتشر شده است.

مقالات مرتبط


پرسش و پاسخ


2 نظر

  1. من مهندس عمرانم و از فواید استفاده از وال مش هم کاملا آگاهم و معمولا به سازندگان ساختمونی همیشه توصیه کردم که از وال مش برای ساختمون ها و سازه‌ها استفاده کنن ولی متاسفانه گاها خیلی از افراد این موضوع رو هزینه اضافی می‌دونن. درحالیکه وال مش قیمت خیلی مناسب‌تری نسبت به وال پست‌های قدیمی داره و از تخریب سازه در مقابل عوامل محیطی خیلی خوب محافظت می‌کنه و از هزینه‌های بزرگ‌تر احتمالی پیشگیری می‌کنه.

نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *