اجرای وال مش

اجرای وال مش

وال مش   >   خدمات   >   اجرای وال مش

وال‌مش نوعی سیستم یا بهتر است بگوییم راه حلی برای تقویت و مقاوم سازی انواع دیوارهای غیرسازه‌ای داخلی و پیرامونی ساختمان‌های بتنی و فولادی در برابر ضربه و انواع نیروی جانبی به خصوص زلزله است که اساس آن را نوارهایی از جنس شبکه‌ الیافی با ابعاد و گرماژ از پیش تعیین شده، تشکیل می‌دهد. وال‌مش، در دسته نوین وال پست‌ها طبقه بندی می‌شود. این سیستم با تکیه بر مزایای ویژه، توانسته جایگزینی مناسب برای وال پست‌های سنتی متشکل از اعضای قائم و افقی فلزی باشد. وال‌مش، به مراتب نسبت به وال پست فلزی، سبک‌تر، قوی‌تر و به راحتی و بدون نیاز به نیروی کار متخصص و ابزار کار پیچیده، قابل اجرا است. از همه مهم‌تر، با انتخاب سیستم وال‌مش به جای وال پست‌های فلزی، هزینه مهار دیوارهای غیرسازه‌ای به اندازه 30 الی 60 درصد کاهش می‌یابد. در زیر، ویدئویی از معرفی وال‌مش و نحوه اجرای صحیح آن مطابق با اصول مهندسی و ضوابط آیین نامه‌ای، آورده شده است. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم تا برای کسب اطلاعات و شناخت هرچه بیشتر نوین وال پست مش، ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

هدف از اجرای وال‌مش

هدف از اجرای این سیستم در واقع ایجاد یکپارچه سازی و همبستگی بین دیوار و اسکلت سازه ای می باشد. استفاده از وال‌مش باعث افزایش استحکام و مقاومت دیوار می گردد. علاوه‌بر‌این، اگر وال‌مش در طول هایی مشخص اجراء شود دیوار می تواند انواع نیروهایی که ناشی از وزن خودش است را به راحتی مهار نماید.

اجرای وال مش در بازوها
اجرای وال‌مش

مزایای اجرای وال‌مش

از مهم ترین مزایا می توان به موارد زیر استفاده کرد:

 • سرعت اجرای بسیار بالا
 •  عدم استفاده از میلگرد بستر
 • اجرای این سیستم نیاز به تخصص زیادی ندارد و یک تیم نیمه حرفه ای نیز می تواند اجرای آن را برعهده بگیرد.
 • یکی دیگر از مزایا این است که با اعمال نازک کاری هیچگونه ترک و درزی در وال‌مش ایجاد نمی شود.

اجزای مورد نیاز در ساخت و نصب وال‌مش چیست؟

از اصلی ترین مصالح مصرفی می توان به مورد زیر اشاره کرد:

 • مش فایبرگلاس یا نوار وال‌مش :

نوار وال‌مش نام دیگر مش فایبرگلاس می باشد که در اجرای وال‌مش کاربرد زیادی دارد. جنس این نوع مش از نوع کامپوزیت شیشه می باشد و در برابر مواد قلیایی دارای مقاومت زیادی است. مش فایبرگلاس توری شکل می باشد که از آن برای اجرای روش وال‌مش در دیوار ساختمان ها استفاده زیادی می شود. مش فایبرگلاس دارای مزایایی نظیر چسبندگی بالا، انعطاف پذیری زیاد، مقاومت بالا در برابر محیط های بازی و قلیایی و… می باشد. علاوه بر این میزان مقاومت کششی مش فایبرگلاس بسیار بالا است.

 • پلاستر سیمانی:

پلاستر سیمانی جزو بهترین متریال هایی می باشد که از آن برای اجرای وال‌مش استفاده زیادی می شود. جنس این نوع پلاستر، سیمانی می باشد و دارای کیفیت و دوام بسیار زیادی است. از پلاستر سیمانی به عنوان لایه پوششی استفاده می شود همچنین این محصول برای نصب مش فایبرگلاس کاربرد بسیار زیادی دارد. مهم ترین کاربرد این نوع پلاستر در پوشش دیوارهای آجری، دیوارهای بلوکی و سطوح بتنی می باشد. این نوع پلاستر برای استفاده در سطوح داخلی و خارجی بسیار مناسب می باشد. این نوع پلاستر به کمک ماله یا روش پاششی روی سطح دیواری که مش بندی شده است اعمال می گردد. در صورتی که از پلاستر سیمانی استفاده می کنید می بایست از مش فایبرگلاس مقاوم به قلیا در سیستم وال‌مش استفاده کنید.

 • پلاستر گچی:

 یکی دیگر از انواع پلاسترها که در اجرای سیستم وال‌مش کاربرد زیادی دارد پلاستر گچی می باشد. از این نوع پلاستر برای نصب مش فایبرگلاس استفاده زیادی می شود. برای ساخت این نوع پلاستر از ترکیب گچ، سیمان، ماسه و آهک استفاده می شود. پلاستر گچی دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی می باشد و اجرای آن به آسانی امکان پذیر است. از این نوع پلاستر می توان به عنوان بهترین پوشش در سطح سقف و دیوارهای داخلی و ستون ها استفاده کرد. در صورتی که از پلاستر گچی استفاده می کنید می بایست از توری فایبرگلاس E-Glass در سیستم وال‌مش استفاده کنید.

 • نبشی:

نبشی منقطع یا نبش ناودانی یکی دیگر از مصالح مورد استفاده در اجرای وال‌ مش می باشد. از این نوع نبشی وال مش برای اتصال قاب و دیوار استفاده می شود. نبشی منقطع یا نبش ناودانی از حرکت دیوار در جهت مخالف از صفحه دیوار جلوگیری می کند. در نتیجه استفاده از این نوع نبشی باعث می شود تا به دیوار در اثر عوامل خارجی مختلف نظیر ضربه، زلزله و… آسیبی وارد نشود.

 • چسب اپوکسی:

برای اجرای نبشی ها در قسمت بالایی و پایینی دیوار علاوه بر پیچ و رولپلاک و میخ کوبی امروزه از چسب اپوکسی نیز استفاده می شود. این نوع چسب دارای مزایای زیادی است به همین دلیل امروزه استفاده از این محصول افزایش پیدا کرده است.  این نوع چسب دارای وزن بسیار کمی می باشد و مقاومت آن در برابر هرگونه فشار و ضربه بالا است. چسب اپوکسی از دو بخش مختلف رزین و سخت کننده تشکیل شده است. بخش رزین این نوع چسب دارای خاصیت چسبندگی می باشد و بخش سخت کننده آن دارای خاصیت سخت شدگی نهایی است.

اجرای وال مش بدون محدودیت در دهانه و ارتفاع
اجرای وال‌مش بدون محدودیت در دهانه و ارتفاع

آیا اجرای وال‌مش نیازمند نیروهای متخصص است؟

اگر شخص دارای مهارت و توانایی مورد نیاز باشد، می‌تواند به سرعت و با دقت بالایی، وال‌مش را نصب و اجرا کند. در واقع، برای این کار، نیازی به نیروی ویژه‌ای نیست، اما فرد انجام دهنده باید دارای تخصص و آموزش‌های لازم باشد.

شرکت در دوره‌های آموزشی وال‌مش و به دست آوردن تجربه مورد نیاز، فرد را قادر می‌سازد تا به‌راحتی و با اطمینان، وال‌مش را نصب و اجرا کند. به طور کلی، اجرای وال‌مش توسط فردی که حداقل سطح حرفه‌ای را دارا باشد، امکان‌پذیر است.

مراحل اجرای سیستم  وال‌مش در ساختمان

برای اجرا باید مراحلی انجام شود تا اجرای این متریال بدون نقص انجام شود. فردی که قصد دارید وال‌مش را اجرا کند باید اطلاعات لازم را در مورد مراحل اجرای آن داشته باشد.

از اصلی ترین مراحل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیوار چینی ساختمان:

دیوار چینی اولین و یکی از مهمترین مراحل در اجرای وال‌مش به شمار می رود. توجه داشته باشید که قبل از هر چیز دیوار جدا کننده باید مطابق با نقشه چیده شود.

 • اجرای لایه اول پلاستر ( اندود زیرین ) بر روی دیوار:

بعد از اینکه دیوار چینی به صورت کامل انجام شد باید اولین لایه پلاستر سیمانی یا گچی روی سطح اعمال شود. توجه داشته باشید که این مرحله باید قبل از اجرای مش فایبرگلاس انجام شود.

 • نصب نوار وال‌مش بر روی دیوار:

اجرای صحیح نوار وال‌مش یا همان توری فایبرگلاس روی دیوار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. عرض نوار وال‌مش یا مش فایبرگلاس از قبل تعیین شده است. توجه داشته باشید که نوار وال‌مش باید به صورت عمودی و به شکل الیاف های شیشه ای اجراء گردد. برای نصب وال‌مش از میخ یا چسب اپوکسی استفاده می شود. هنگامی که ارتفاع دیوار بیش از ۱.۸ متر است، نوار وال‌مش باید به دو قسمت روی دیوار نصب شود.

 • اجرای لایه دوم پلاستر ( اندود رویین ) بر روی مش فایبرگلاس:

پس از نصب نوار وال‌مش، لایه‌ی بعدی از گچ یا سیمان مطابق با پلاستر زیرین بر روی مش های فایبرگلاس اعمال می‌شود، جهت تثبیت محل نصب آن. پلاسترهای رویین به طور کامل باید سطح مش های رو بپوشاند و اتصال محکمی را با دیوار به وجود آورد.

 • مهار لبه های دیوار در وال‌مش توسط پروفیل نبشی یا ناودانی و چسب اپوکسی:

نبشی های وال مش یا ناودانی وال مش در مرحله آخر باید در قسمت بالایی و پایین دیوار نصب شوند. شایان ذکر است که برای نصب نبشی ها از نقشه اجرایی در سیستم وال‌مش استفاده می شود. نصب نبشی ها اگر مطابق با نقشه انجام شود بدون تردید اجرا و نصب وال‌مش به روشی صحیح انجام شده است. در نتیجه در زمان نصب نبشی ها باید دقت و مهارت لازم به خرج داده شود.

کدام نکات باید هنگام اجرای وال‌مش مورد توجه قرار گیرید؟

با رعایت نکات مربوط به مقررات ملی ساختمان می توانید نصب وال‌مش را به شیوه ای صحیح و بدون هیچگونه نقصی انجام دهید.

نکات مهم حین اجرا :

 • وال‌مش ها باید در دو قسمت دیوار به صورت کامل و دقیقا مقابل یکدیگر نصب شوند. رعایت این نکته برای نصب وال مش به صورت صحیح ضروری می باشد.
 • از جوش دادن نبشی ها به دیوار خودداری کنید. علاوه بر این بهتر است نبشی ها به دیوار پیچ نشوند.
 • از مش فایبرگلاس در طرفین بازشوها استفاده کنید.
 • در زمان اجرای وال‌مش بهتر است قسمت بالای مش به سمت بالای دیوار برگردانده شود. علاوه بر این بخش پایینی مش فایبرگلاس نیز بهتر است روی کف خوابانده شود. برای مهار کردن قسمت پایینی مش فایبرگلاس می توانید از تسمه های مخصوص که از جنس فلز هستند استفاده کنید.
 • در زمان اجرای وال‌مش باید دیوار را از قالب جدا کنید.
 • بر اساس مقررات ملی ساختمان کلیه دیوارهای وال‌مش باید از طرفین بازو داشته باشند.
 • لبه های عمودی کلیه تیغه های وال‌مش باید بسته شوند و هیچ لبه ای نباید به صورت باز گذاشته شود. برای بستن تیغه ها از ستون فولادی، تیغه ای دیگر یا یک دیوار عمود می توان استفاده کرد.
 • دیوارهای غیر سازه ای یا تیغه ها باید دارای یک ارتفاع مجاز باشند. حداکثر ارتفاع دیوارهای غیر سازه ای یا تیغه ای باید 3.5 متر باشد. اگر ارتفاع دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بیشتر از مقدار ذکر شده باشد باید آن را توسط وال پست مهار کرد.
 • حداقل عرض دیوار غیر سازه ای یا تیغه ها باید حدود 11.30 باشد.
اجرای آسان وال مش در دیوار‌های متقاطع
اجرای وال‌مش در دیوار‌های متقاطع

چه اشتباهاتی در زمان اجرای سیستم وال‌مش ممکن است صورت بگیرد؟

در زمان اجرای این سیستم باید به مقررات فنی ساختمان و نکات اجرایی توجه زیادی شود. ممکن است در زمان اجرا اشتباهی نیز صورت بگیرد که از مهم ترین این نوع اشتباهات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخی از افراد مهار المان های وال‌مش به هر یک از اعضای سازه را توسط یک میلگرد و به کمک خال جوش کردن انجام می دهند. با توجه به اینکه وزن دیوار و نیروی زلزله و… زیاد است این نوع اتصال هرگز پاسخگو نمی باشد. در نتیجه انجام این روش اشتباه است و نباید از آن استفاده شود.
 • در برخی از موارد نیز برای استفاده از میلگردهای داخلی سازه تیر یا ستون تخریب می شود. در واقع از میلگردهای موجود در تیر یا ستون قرار است که برای اتصال المان های وال‌مش استفاده گردد. استفاده از این روش نیز صحیح نمی باشد و ممکن است آسیب بسیار جدی را به سازه وارد کند.
 • عدم اجرای نبشی های قائم و افقی به صورت پشت به پشت یکی دیگر از اشتباهات رایج در زمان اجرای سیستم وال‌مش می باشد.
 • در برخی از مواقع نیز برای اجرای کلاف هایی که به شکل افقی هستند از میلگرد به جای نبشی استفاده می شود. برای اجرای وال‌مش نباید از میلگرد استفاده شود و میلگردها باید حذف شوند.

کاهش مدت زمان اجرای وال پست با سیستم وال‌مش

اجرای وال‌مش در سریع ترین زمان ممکن یکی از مهم ترین مزایای استفاده از وال‌مش به شمار می رود. مدت زمان مشخصی را نمی توان برای اجرا و نصب وال‌مش تعیین کرد زیرا عوامل متعددی روی مدت زمان اجرای آن تاثیرگذار هستند.

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار روی مدت زمان اجرای وال‌مش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگی و وسعت پروژه از مهم ترین عوامل تاثیرگذار به شمار می رود. هر چقدر وسعت پروژه بیشتر باشد بدون تردید تیم اجرایی باید مدت زمان بیشتری را صرف کنند.
 • میزان مهارت و تجربه فردی که وال‌مش را اجراء می کند روی مدت زمان انجام پروژه تاثیر زیادی دارد. برای اجرای سیستم وال‌مش در پروژه های بزرگ بهتر است از یک تیم اجرایی حرفه ای کمک بگیرید. هر چقدر تعداد کارگران تیم اجرایی بیشتر باشند بدون تردید می توان این پروژه اجرایی را در سریع ترین زمان ممکن تحویل کارفرما داد.
 • نوع روشی که مورد استفاده قرار می گیرد می توان در مدت زمان اتمام پروژه تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که انتخاب روشی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

کاهش هزینه اجرای وال پست به روش وال‌مش

عوامل زیادی روی قیمت وال‌مش تاثیرگذار هستند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان روی قیمت نهایی اجرای تاثیرگذار است. هر چقدر زمان بیشتری برای صرف شود بدون تردید هزینه اجرا نیز بیشتر خواهد بود.
 • میزان تخصص تیم اجرایی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت نهایی می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که دستمزد کارگران نیمه حرفه ای نسبت به دستمزد کارگران حرفه ای بیشتر است.
 • قیمت به روز مواد اولیه مورد استفاده در وال‌مش می تواند روی قیمت نهایی نصب وال‌مش تاثیرگذار باشد.
 • نوع منطقه ای که پروژه نصب وال‌مش در آنجا انجام می شود
 • نوع روشی که برای اجرای وال‌مش انتخاب می شود یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی هزینه ها می باشد.
 • از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت نصب وال‌مش می توان به بزرگی و وسعت پروژه اشاره کرد.
4.7/5 - (10 امتیاز)

خدمات جامع اجرای وال مش شامل چه مواردی می شود؟

وال مش ساختمان بتنی

وال پست جزو نگهدارنده های دیوار به شمار می رود که نام دیگر آن وادار است. وال مش ساختمان بتنی از انواع جدیدترین وال پست ها می باشد که جهت مهار و کنترل نمودن دیوار سازه ها کاربرد زیادی دارد. اجرای وال پست مش دارای مزیت های بیشماری است و این نوع سیستم امروزه توانسته است جایگزین وال پست های فلزی یا سنتی شود. طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت هزینه های ناشی از اجرای وال مش ساختمان بتنی نسبت به هزینه اجرای وال پست های فلزی حدود 50 درصد کمتر می باشد. به همین دلیل امروزه استفاده از سیستم وال پست مش مورد توجه قرار گرفته است.

بیشتر بدانید

وال مش ساختمان فولادی

وال مش ساختمان فولادی از انواع جدیدترین وال پست ها محسوب می شود که امروزه از آن در ساختمان سازی استفاده زیادی می شود. سیستم وال مش دارای مزایای بیشماری است و اجرای آن نیز به راحتی و بدون صرف هزینه زیاد امکان پذیر است به همین دلیل امروزه این سیستم جایگزین وال پست های فلزی یا سنتی شده است. از مهم ترین مصالحی که برای اجرای وال مش مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مش یا توری فایبرگلاس، پلاستر سیمانی یا پلاستر گچی، چسب اپوکسی و ناودانی اشاره کرد.

بیشتر بدانید

وال مش ساختمان تاریخی و بنایی

مقاوم سازی ساختمان تاریخی و بنایی با تکیه بر متدهای موثر همچون وال مش صورت گرفته و تبعات مثبتی را به دنبال داشته است. یکی از دلایلی که باعث شده تا وال مش از آسیب دیدن ساختمان تاریخی و بنایی در هنگام زلزله جلوگیری نماید، این است که این روش از حرکت خارج از صفحه دیوار پیشگیری می کند. به عبارت دیگر می توان گفت وال مش از ایستایی فوق العاده ای برخوردار بوده و توانایی آن در نگهداری دیوار و عدم حرکت آن در هنگام وقوع زلزله، مثال زدنی است. در واقع وال مش، عملکردی مشابه با وال پست در ساختمان های امروزی داشته و به همین دلیل از آسیب ساختمان تاریخی و بنایی در زمان زلزله جلوگیری به عمل می آورد.

بیشتر بدانید

درخواست طراحی و اجرای وال مش

جهت مشاوره با کارشناسان فنی وال مش تماس بگیرید.


مقایسه وال مش با وال پست سنتی

سبک وزن

در مقایسه با وال پست سنتی، وال مش دیوارهای غیرسازه‌ایی ساختمان را بدون افزایش وزن سازه، مهار می‌کند.

انعطاف پذیر

وال مش، با انعطاف پذیری بیشتر نسبت به وال پست‌های فلزی سخت، دیوارهایی با شکل پذیری بهتر ارائه می‌دهد.

ماندگاری بالا

وال مش‌ها فرسوده نمی‌شوند و در برابر عوامل محیطی مخرب، بی‌اثرند. این در حالی است که وال پست سنتی با مشکلات فرسایش مواجه خواهد شد.

مقرون به صرفه

با استفاده از وال مش، هزینه تقویت دیوارهای جداکننده پیرامونی و داخلی، نسبت به استفاده از وال پست‌های فلزی، به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

نصب آسان و سریع

نصب و اجرای وال مش نیازی به نیروی کار متخصص و ابزار پیچیده ندارد، بنابراین آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

ساختاری ساده

در وال مش‌ها، وادارهای فلزی و میلگردهای بستر به طور کامل حذف شده است. پس از ساختاری ساده‌تر اما با مقاومت بیشتر، بهره می‌برند.

پاسخ به سوالات متداول شما در ارتباط با اجرای وال مش

چه گونه تخصص‌ها و آموزش‌هایی برای نصب و اجرای وال مش ضروری است؟

تخصص‌هایی که برای نصب وال مش لازم است شامل آشنایی با سازه‌های ساختمانی، تسلط بر مفاهیم سازه‌سازی، دانش در زمینه مصالح ساختمانی و آشنایی با ابزارهای نصب می‌شود. همچنین، آموزش‌های ویژه نیز اهمیت زیادی دارد که افراد را به مراحل و نکات اجرای وال مش آشنا می‌کند.

چطور می‌توان مراحل اجرای وال مش را به صورت مرتب و دقیقی طی کرد؟

مراحل اجرای وال مش شامل دیوار چینی، اجرای لایه‌های پلاستر، نصب نوار وال مش و مهار لبه‌ها با پروفیل نبشی است. این مراحل با دقت و طبق مشخصات و طرح‌های مربوطه انجام می‌شوند.

چه عواملی می‌توانند باعث کاهش مدت زمان نصب وال مش شوند؟

مدت زمان نصب وال مش تحت تأثیر عواملی مثل وسعت پروژه، تخصص اجرا، و نوع روش کاری قرار می‌گیرد.

چه نکاتی برای کاهش اشتباهات در نصب وال مش به دیوارها وجود دارد؟

برای جلوگیری از اشتباهات در نصب وال مش، توجه به نصب نبشی‌های افقی به صورت صحیح ضروری است.

چه تکنیک‌ها و روش‌هایی برای جلوگیری از اشتباهات در اجرای وال مش وجود دارد؟

راهکارهای جلوگیری از اشتباهات در نصب وال مش شامل آموزش دقیق، استفاده از متدهای استاندارد، استفاده از تجهیزات مناسب و کارایی تیم اجرایی است.