توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی چیست؟

توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی چیست؟

کشور ما دارای شرایط آب و هوایی مختلفی می باشد که برای هر منطقه لازم است از نوع مناسب آب بندی و عایق بندی مناسب آن استفاده شود. از جمله مهم ترین مراحل در ساخت سازه‌ های آبی مانند مخازن آبی، آب بندی و عایق کاری جداره‌ های این سازه ها است. توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی در فرایند عایق کاری مکان هایی که پر از آب می باشند، مانند استخر ها، سازه های بتنی و … مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این توری ها دارای مزیت های بسیار زیادی است. به همین علت امروزه استفاده از این محصول مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

آب بندی و استفاده از عایق رطوبتی برای پشت بام ها، استخرها و… یکی از رایج ترین روش ‌ها در ساختمان‌ سازی می باشد که از آن به منظور حفاظت از ساختمان در مقابل بارندگی و رطوبت استفاده می‌شود. کشور ما دارای شرایط آب و هوایی مختلفی می باشد که برای هر منطقه لازم است از نوع مناسب آب بندی و عایق بندی مناسب آن استفاده شود. عایق ‌رطوبتی با نفوذ به بافت و لایه ‌های زیرین از نفوذ رطوبت به بافت داخل ساختمان جلوگیری می نماید و باعث آب‌ بندی کامل سطح می شود. وزن این عایق ها بسیار سبک است. به طوری که وزن کم این عایق ها هیچ‌ اضافه باری را به سازه ها در زمان عایق کاری وارد نخواهد کرد. یکی از این محصولات با عملکردی مناسب توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری است.

توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری چیست؟

توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی در فرایند عایق کاری مکان هایی که پر از آب می باشند، مانند استخر ها، سازه های بتنی و … مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این توری ها دارای مزیت های بسیار زیادی است. به همین علت امروزه استفاده از آنها مورد توجه زیادی قرار گرفته است. جنس توری فایبرگلاس از الیاف فایبرگلاس است‌. این توری ها به صورت رولی طراحی و تولید شده اند. عرض رول این توری ها ثابت و طول آن ها متفاوت است. توری‌ها ساختار شبکه‌ای دارند و در ابعاد مختلف مانند 3*3 و 5*5 میلی‌متر تولید می‌شوند. ساختار آنها باعث سبک شدن وزن توری‌ها می‌شود.

مزایای توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری چیست؟

برای جلوگیری از نشتی استخر نیز می توانید استفاده نمایید. مهم ترین مزیت های استفاده از آنها در زیر آورده شده است:

 • طول عمر بالا . به همین علت گزینه خوبی برای آب بندی کردن استخر می باشد.
 • هزینه استفاده از توری فایبرگلاس بسیار مقرون به صرفه می باشد. به همین علت در حال حاضر برای پروژه های عمرانی گوناگون این توری ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • توری فایبرگلاس عایق جریان الکتریکی است. به طوری که این توری از ورود جریان الکتریکی به داخل استخر جلوگیری می کند.
 • از کم شدن آب استخر جلوگیری می نماید.
 • به کمک توری فایبرگلاس می توانید باعث افزایش مدت زمان ماندگاری سازه های بتنی شوید.
 • به منظور یکپارچه ساختن سطح بتنی استخر معمولا از توری فایبرگلاس‌ استفاده می شود.
 • این توری ها به صورت مشبک می باشند، به همین علت وزن بسیار سبکی دارند. بنابراین می توان از این توری ها به صورت گسترده و به آسانی روی سازه بتنی استفاده کرد.
 • نصب بر روی سازه بتنی بسیار راحت است و عایق کاری استخر با این توری ها در کوتاه ترین زمان انجام می شود

انواع توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری کدام است؟

توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری در مدل های مختلف طراحی و روانه بازار شده است. هر کدام از این مدل ها کاربرد ویژه خود را دارند. انواع آنها بر اساس ابعاد چشمه توری و گرم به صورت زیر می باشند:

 •  عرض 180 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 •  عرض 170 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 •  عرض 160 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 120 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 100 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 100 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 5 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 60 سانتیمتر ( این توری 75 گرمی است و ابعاد چشمه آن 4 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 120 سانتیمتر ( این توری 60 گرمی است و ابعاد چشمه آن 3 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 100 سانتیمتر ( این توری 45 گرمی است و ابعاد چشمه آن 3 میلیمتر می باشد.)
 • عرض 100 سانتیمتر (ابعاد چشمه آن 5 میلیمتر می باشد.)

کاربردهای مختلف توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری

هر کدام از آنها ‌کاربرد خاص خود را دارند. به طوری که برای اجرا نمودن سطح های آب بندی، توری های فایبرگلاس 75 و 60 گرمی مورد استفاده قرار می گیرند. وزن های دیگر توری های فایبرگلاس نیز کاربردهای خاص خود را دارند. مهم ترین کاربردها در زیر آورده شده است:

 • از توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری برای ایجاد پایه در پوشش سطوح مختلف عمرانی به طور گسترده استفاده می شود. به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالا، داشتن وزن سبک و فرم پذیری توری های فایبرگلاس، از این توری ها در اکثر پروژه های عمرانی استفاده می شود.
 • به کمک این توری ها می توانید به راحتی لایه های سیمان و گچ را به دیوارها اضافه نمایید. از این محصول ‌‌‌‌‌ به عنوان پایه نگهدارنده برای متریال های مختلف از جمله سیمان و گچ استفاده می شود. همچنین از این توری ها می توان برای فرم دادن به شکل سازه های جدید استفاده کرد. به کمک توری فایبرگلاس می توانید، به راحتی ترک ها را در سازه های بتنی بپوشانید. بنابراین از کم شدن سطح آب در سازه ها به خوبی جلوگیری می نماید.

عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آب بندی و مزایای آن

عایق کاری و آب بندی استخر با توری فایبرگلاس یکی از پرطرفدارترین روش های عایق کاری می باشد. از توری های فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری برای عایق بندی سازه های بتنی استفاده می شود. توجه داشته باشید که عایق بندی استخر باید حتما به وسیله یک فرد متخصص و کاربلد انجام شود. استفاده از متخصص برای آب بندی استخر ضروری است؛ خسارات زیادی ممکن است به آن وارد شود. همچنین شما را دچار ضرر و زیان های مالی زیادی خواهد کرد. برای جلوگیری از نشتی استخر می توانید از توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری‌ استفاده نمایید.

مهم ترین مزیت ها

 • طول عمر بسیار بالا، به همین علت گزینه خوبی برای آب بندی استخر می باشد.
 • هزینه استفاده از این توری ها بسیار مقرون به صرفه می باشد و در حال حاضر در پروژه های مختلف عمرانی از توری های فایبرگلاس به طور گسترده استفاده می شود.
 •  عایق خوبی برای جریان الکتریکی است و از ورود جریان الکتریکی به داخل استخر جلوگیری می کند.
 •  از ورود آب به بخش داخلی بتن جلوگیری می نماید. بنابراین مانع ترک خوردگی سازه های بتنی خواهد شد.
 •  عایق کاری و آب بندی عالی استخر، از کاهش آب استخر جلوگیری می کند.
 • افزایش مدت ماندگاری استخر و سایر سازه های بتنی
 • برای یکپارچه ساختن سطح بتنی استخر می توان از توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری استفاده کرد.
 • توری فایبرگلاس به صورت مشبک است به همین علت وزن کمی دارد. بنابراین می توان به راحتی از این توری ها در سازه های بتنی مختلف استفاده کرد.
 • نصب بر روی سازه بتنی بسیار راحت است. بنابراین، عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس در سریع ترین زمان صورت می پذیرد.

مراحل آب بندی و عایق کاری استخر با استفاده از توری فایبرگلاس آب بندی

مراحل آب بندی و عایق کاری استخر به ترتیب زیر می باشد:

 • اولین مرحله آماده سازی سطح بتن است. سطح بتن باید به طور صاف و یک دست توسط افراد کارشناس و کاربلد اجرا شود.
 • در مرحله بعد باید توری ها روی سطح بتنی نصب شوند. برای انجام این کار نیز فرد نصاب باید دقت زیادی داشته باشد. توجه داشته باشید، نصب توری سبب عایق کاری سطح بتنی می شود. هنگام نصب توری بر روی سطح بتنی باید دقت داشته باشید که سطح بتنی کاملا با توری پوشیده شود.
 • پس از نصب باید یک لایه بتنی بر روی توری ها قرار داده شود. سطح بتنی باید کلیه بخش های شبکه توری عایق کاری را پوشش دهد. همچنین، سطح بتنی که قرار است بر روی توری قرار بگیرد، باید به طور کامل صاف و یکدست باشد.
 • بعد از اتمام عایق کاری و آب بندی استخر می توانید، استخر را به راحتی کاشی کاری نمایید. پس از نصب باید یک لایه بتنی بر روی توری ها قرار داده شود. سطح بتنی باید کلیه بخش های شبکه توری عایق کاری را پوشش دهد. همچنین، سطح بتنی که قرار است بر روی توری قرار بگیرد، باید به طور کامل صاف و یکدست باشد. بعد از اتمام عایق کاری و آب بندی استخر می توانید، استخر را به راحتی کاشی کاری نمایید.

عایق کاری مخازن بتنی با توری فایبرگلاس آب بندی و مزایای آن

از جمله مهم ترین مراحل در ساخت سازه‌ های آبی مانند مخازن آبی، آب بندی و عایق کاری جداره‌ های این سازه ها است. به این دلیل که جداره‌ های مخازن آبی به طور دائم در مجاورت با آب می باشند و به دلیل تماس دائمی با آب از مقاومت آن ها کم می شود. بنابراین، برای نگهداری و افزایش مقاومت این سازه های بتنی باید از این محصول استفاده کرد.

با توجه به این موضوع که توری فایبرگلاس به طور کامل ضد آب و ضد رطوبت است، بهترین گزینه برای عایق کاری و آب بندی مخازن بتنی و دیگر سطح هایی است که در معرض رطوبت قرار دارند. ضد آب و ضد رطوبت بودن این توری باعث شده است که جداره های سازه های بتنی در برابر نفوذ آب محفوظ بمانند. همچنین، به علت مقاومت الکتریکی و حرارتی، این توری ها سازه های بتنی را در مقابل تنش‌ های حرارتی و مکانیکی محفوظ نگه می دارند.

دیوارهایی که با توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری، آب بندی و عایق کاری شوند، امکان ترک خوردن آن ها بسیار کم است و به صورت مستحکم باقی می مانند. ماندگاری و طول عمر این توری ها از سازه های آبی نیز بیشتر می باشد. از دیگر مزیت ها، عایق الکتریکی بودن آن است که از عبور جریان برق از جداره ها جلوگیری می کند. همچنین، به دلیل داشتن مقاومت شیمیایی بالای توری ها، مواد شیمیایی بر سازه ها تاثیری ندارند.

قیمت توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت آنها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. عوامل بسیار زیادی بر قیمت خرید این توری ها تاثیرگذار می باشند که مهم ترین این عوامل در زیر آورده شده است:

 • جنس توری فایبرگلاس (توری فایبرگلاس E-glass یا مش فایبرگلاس AR)
 • برند و کارخانه تولید کننده
 • کیفیت
 • ابعاد چشمه  و…

<h2>مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب و خرید توری فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری باید رعایت کنید

در صورتی که

قصد دارید، این محصول را خریداری نمایید، باید بهترین توری را خریداری کنید. اگر توری فایبرگلاس دارای کیفیت پایینی باشد، باعث آسیب رسیدن به سازه شما خواهد شد و باعث خرابی آن می شود. بنابراین، بهتر است هنگام خرید حساسیت کافی به خرج دهید. هنگام خرید توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی به موارد زیر توجه داشته باشید:

هنگام خرید توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی باید آن را خم کنید تا میزان انعطاف پذیری توری را بسنجید. دقت داشته باشید که توری بعد از خم شدن باید بتواند به حالت اولیه خود برگردد. اگر توری پس از خم شدن شکسته شد از خریدن این توری خودداری کنید.

مسخصات فیزیکی توری فایبرگلاس

نخ های تار توری فایبرگلاس باید در مقایسه با نخ های پود آن مقاومت کششی بیشتری داشته باشند. این توری ها در وزن های متفاوتی تولید و روانه بازار شده اند. وزن این توری ها به صورت گرم می باشد. توری های فایبرگلاس آب بندی و عایق کاری که دارای وزن 60 تا 75 گرم می باشند، برای آب بندی استخر به کار می روند. توری های فایبرگلاس با وزن های دیگر نیز کاربردهای خاص خود را دارند. بنابراین، بهتر است هنگام خرید توری به نوع کاربرد و استفاده توری توجه داشته باشید.

توجه داشته باشید، هنگام خرید توری فایبرگلاس به کیفیت آن توجه لازم داشته باشید. اگر این محصول ظاهری یکدست دارد، بدون تردید دارای کیفیت مطلوبی می باشد. به این دلیل که توری های فایبر گلاس بی کیفیت ظاهری نامرتب دارند.

هنگام خرید مش فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی به برند و شرکتی که این محصول را تولید کرده است، توجه داشته باشید. اگر شرکت تولید کننده توری فایبرگلاس عایق کاری و‌ آب بندی یک شرکت معتبر باشد، بدون شک توری دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. در صورتی که قصد خرید توری فایبرگلاس‌ با کیفیت بالا را دارید، توصیه می شود به برند و اعتبار شرکت تولید کننده دقت کافی داشته باشید.

جمع بندی

انواع مختلف و توسط برندهای متفاوتی تولید می شود. هنگام خرید این توری ها حتما به برند تولید کننده این محصول توجه کافی داشته باشید تا توری فایبرگلاس با کیفیتی را خریداری نمایید. اگر برای آب بندی استخر و سازه های بتنی دیگر از توری با کیفیت بالا استفاده نمایید، بدون تردید سطح سازه دچار آسیب نخواهد شد. همچنین، عمر توری هایی که کیفیت بالایی دارند بیشتر از توری های دیگر است. از آنها برای آب بندی و عایق کاری سازه هایی که در معرض آب می باشند، استفاده می شود. این توری ها به دلیل مشبک بودن دارای وزن بسیار کمی می باشند که این ویژگی یکی از مزیت های مهم این محصول به حساب می آید.

5/5 - (6 امتیاز)

سئوالات متداول برای "توری فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی چیست؟"

کاربرد توری فایبرگلاس عایق و آب بند چیست؟

برای آب بندی استخرها، مخازن ذخیره انواع مایعات و سیلوها

اولین اقدام جهت نصب توری فایبرگلاس آب بندی چیست؟

آماده سازی سطح زیر کار

نقطه قوت توری فایبرگلاس چیست؟

توری فایبرگلاس با پلاستر سیمانی یا گچی سازگاری فوق العاده‌ای داشته و ماتریس قوی و غیرقابل نفوذی تشکیل میدهد.

علت استفاده از توری فایبرگلاس در مخازن ذخیره مایعات شیمیایی چیست؟

توری فایبرگلاس در برابر موادعوامل شیمیایی مقاومت بالایی داشته و به راحتی خورده نمی‌شود.

از راهای شناسایی توری فایبرگلاس مرغوب از نامرغوب چیست؟

توری فایبرگلاس پس از خم شدن باید انعطاف پذیری خود را حفظ کرده و به سرعت به حالت اولیه خود بازگردد.

ابعاد چشمه ریز در توری فایبرگلاس نشان دهنده چیست؟

ابعاد چشمه ریز تر به معنای تعداد بیشتر چشمه در واحد سطح است که جلوی نفوذ آب و رطوبت را می‌گیرد.

تیم تحریریه وال مش

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا وال مش تولید و منتشر شده است.

مقالات مرتبط


پرسش و پاسخ


نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *