قیمت اجرای FRP چقدر است؟

قیمت اجرای FRP چقدر است؟

مقاوم‌سازی ساختمان با الیاف FRP یک فرآیند اساسی و اقتصادی برای حفظ و بهبود استحکام سازه‌هاست. قیمت این فرآیند متأثر از عوامل متعددی است. ابعاد و نوع سازه، نوع و کیفیت مصالح مورد استفاده، تحلیل فنی و هزینه دستمزد تیم اجرایی تأثیرگذار هستند. همچنین، شرایط بازار نیز می‌تواند در تعیین قیمت نقش داشته باشد. برآورد دقیق هزینه با توجه به شرایط ساختمان و نیازمندی‌ها امکان‌پذیر است. بررسی دقیقی از ابعاد و ویژگی‌های سازه، اعتبار و تخصص شرکت یا تیم اجرایی، و مصالح مورد استفاده ضروری است. مشاوره با تیم‌های تخصصی و ماهر در این زمینه می‌تواند در برآورد دقیق هزینه مؤثر باشد و انتخاب درستی را فراهم کند.

مقاوم سازی ساختمان عملیاتی است که با هدف ارتقای مقاومت عناصر ساختمانی در مقابل نیروی زلزله و سایر عوامل طبیعی انجام می گردد. این عملیات حیاتی به منظور دستیابی به بناهای مستحکم و پایدار در برابر خطرات موجود اهمیت زیادی داشته و روش های مختلفی را نیز شامل می شود. انتخاب روش مناسب از میان گزینه های موجود، فرایند حساسی است که باید با تحلیل و بررسی شرایط پروژه، بودجه و نیز نیازها صورت گیرد. در این رابطه بهتر است از مشاوره تخصصی کمک گرفت تا راهکار انتخابی از نظر عملکرد قابل قبول واقع شود. از آن جا که مقاوم سازی ساختمان تامین کننده ایمنی و استحکام آن است، انجام آن با در نظر گرفت رویکرد مهندسی ضرورت دارد.

یکی از متدهای نوین و پیشنهادی در این راستا، مقاوم سازی با FRP است. FRP سیستمی است که با استفاده از الیافی به همین نام اجرا می شود و امروزه به طور گسترده در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. به کار گیری روش FRP به منظور مقاوم سازی ساختمان به دلیل مزایای بسیار، چون هزینه پایین، مقاومت قابل قبول در برابر مواد خورنده و غیره، گزینه مناسبی برای جایگزینی سایر روش های موجود است. با توجه به کم هزینه بودن این روش نسبت به دیگر موارد، ممکن است مایل باشید اطلاعات بیش تری در مورد قیمت اجرای FRP کسب کنید. در این صورت از شما دعوت می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کامپوزیت FRP چیست؟

FRP که از حروف اول Fiber Reinforced Polymer تشکیل شده، به پلیمرهای تقویت شده با فیبر اشاره دارد. این محصول از دو جزء ماتریس رزین و الیاف به وجود می آید و نه تنها در صنعت ساختمان، بلکه در بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد. شاید بتوان گفت بیش ترین مصرف FRP در جهت مقاوم سازی ساختمان هاست که طی فرایند ترمیم و تقویت صورت می گیرد. الیاف FRP پس از جای گرفتن روی سطح بتنی مورد نظر (تیر، ستون، دال، دیوار و فونداسیون)، مقاومت بتن را بالا می برند. از این الیاف در ساختمان های دارای کاربری مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و غیره نیز کاربرد دارند. سازه های آبی (کانال و سد)، سیلوها، برج های خنک کننده و پل های ریلی یا جاده ای از موارد هستند که با کمک الیاف FRP اجرا می شوند.

همان طور که گفته شد، FRP از ترکیب دو جزء حاصل می شود. اولین جزء ماتریس نام دارد و جزء دوم الیاف است. ماتریس شامل مواد شیمیایی متنوعی از جمله پلی استر و رزین اپوکسی است که عمدتا برای بهبود خصوصیات مکانیکی و شیمیایی با هدف کاهش قیمت نهایی و ارتقاء ویژگی‌های مواد همراه با افزودنی‌ها به کار می‌روند. در FRP، الیاف به کار رفته نقش مقاوم‌سازی را در فرایند تقویت عناصر ساختمانی دارند. ماتریس اما در این میان از نقش باربری برخوردار نبوده و تنها وظیفه حفاظت از الیاف را در برابر عوامل محیطی آسیب زا بر عهده دارد. از سوی دیگر، ماتریس است که سبب انتقال نیروی برشی در میان الیاف می شود و همچنین کمانش موضعی با الیاف FRP تحت فشار را کنترل می نماید. در ساختار FRP، اکثر حجم موجود حاصل از وجود الیاف است.

میزان بهره وری یا کارایی الیاف FRP تا حد زیادی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع الیاف به کار رفته
 • درصد الیاف موجود
 • نحوهٔ قرارگیری الیاف
 • ضریب انتقال حرارت

عوامل فوق، تعیین کننده میزان مقاومت برشی، خمشی، کششی و نیز خستگی و مقاومت در برابر نیروی الکتریکی اند. در زمینه تخمین هزینه نیز باید عوامل مذکور را مورد توجه قرار دارد.

مقاوم سازی تیر بتنی با روش FRP

آیا مقاوم سازی ساختمان به روش FRP سرمایه گذاری است؟

بله؛ همین طور است. هر چند امکان دارد پرداخت هزینه به جهت بهره مندی از خدمات مقاوم سازی ساختمان، با توجه به بالا رفتن هزینه تهیه و استفاده از مصالح ساختمانی طی سال های اخیر از نظر برخی بی فایده یا غیر منطقی به نظر برسد؛ اما مطالعه این بخش به شما ثابت خواهد کرد که با مقاوم سازی ساختمان به روش FRP قطعا سرمایه گذاری باارزشی انجام خواهید داد. در واقع، عوامل مختلفی موجودند که نشان دهنده اهمیت استفاده از خدمات مقاوم سازی هستند. در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت.

توجه به محیط زندگی

قیمت اجرای FRP با توجه به این عامل چندان زیاد به نظر نمی رسد. محیطی که در آن وقت می گذرانید، بدون شک تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما دارد. با در نظر گرفتن این که کشور ایران کشوری زلزله خیز است و بسیاری از مناطق آن نیز با خطر جاری شدن سیل روبرو هستند، تصمیم گیری در رابطه با ضرورت مقاوم سازی ساختمان امری مهم به شمار می رود. طبیعتا مناطقی از کشور که نسبتا با خطر بیش تری مواجه هستند، نیازمند مقاوم سازی ساختمان خواهند بود.

جلوگیری از خسارات جانی

خسارت مالی شاید در مواردی بسیار زیاد باشد؛ اما باز هم نمی تواند با خسارت جانی برابری کند. زندگی کردن در شرایط نامطمئن از نظر خطر وقوع زلزله و سیل، شما را با احتمال از دست دادن عزیزانتان مواجه می کند. قطعا کسی حاضر نیست به خاطر طفره رفتن از پرداخت هزینه های مقاوم سازی، چنین احتمالاتی را به وقوع نزدیک تر کند. با کمک مقاوم سازی ساختمان می توانید از بروز خسارات جانی جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

کاهش خسارات مالی

اگر ساختمانی بدون مقاوم سازی رها شود، ممکن است بعدا با مشکلات بسیاری روبرو گردد. در مواردی ایجاد ترک خوردگی در ساختمان و ریزش آن، هزینه های گزافی به دنبال دارد که معمولا به جهت نیاز به تعمیر ایجاد می شوند. بنابراین، پرداخت هزینه مربوط به مقاوم سازی با FRP می تواند نسبت به این هزینه های اضافی مقرون به صرفه تمام شود و از بابت ایمنی نیز ساختمان را در شرایط مناسبی قرار دهد.

عوامل موثر بر هزینه و قیمت مقاوم سازی ساختمان به روش FRP چقدر است؟

قیمت مقاوم سازی با FRP تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که هر یک به نوبه خود نقش مهمی در این رابطه ایفا می کنند. این عوامل به شرح زیر هستند:

 • قیمت مقاوم سازی با FRP تحت تاثیر طراحی

طراحی مربوط به عملیات مقاوم سازی با FRP را می توان نخستین عامل تعیین کننده قیمت دانست. برای اجرای FRP، متخصصان ارائه خدمات و تکنسین‌های مجرب نیاز است تا مشاوره تخصصی و بررسی شرایط پروژه را انجام دهند. این بررسی تعیین می‌کند کدام بخش‌های ساختمان نیاز به تقویت دارند و کدام روش بهتر استفاده شود. بدین صورت، طرح مقاوم سازی پایه ریزی می شود و این فرایندی است که هزینه های مربوط به خود را داراست.

 • قیمت مقاوم سازی با FRP تحت تاثیر مصالح مصرفی

پس از به پایان رسیدن مرحله طراحی و دستیابی به طرح مورد نظر، مصالح مصرفی مورد نیاز جهت اجرای FRP باید تهیه شده و در اختیار تیم اجرایی قرار گیرند. بنابراین، مصالحی که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرند نیز بر قیمت اجرای FRP تاثیرگذار هستند. با توجه به جزییاتی که روش مقاوم سازی در بر می گیرد و مصالحی که در این رابطه مورد نیازند، هزینه اجرا متفاوت خواهد بود.

 • قیمت مقاوم سازی با FRP تحت تاثیر فرایند اجرا

بدون شک، مقاوم سازی ساختمان به خودی خود و تنها با تهیه طرح مورد نظر و مصالح مصرفی بر اساس آن انجام نمی شود. پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل، نوبت به فرایند اجرا می رسد که خود بخش مهمی از کل ماجراست. قیمت اجرای FRP با توجه به روند مقاوم سازی که فرایندی عملی است، تعیین می گردد. استفاده از تخصص افراد صلاحیت‌دار برای اجرای سیستم FRP و همچنین تأمین مصالح با کیفیت، اهمیت بسیاری دارد و باید به آن‌ها با دقت توجه شود، حتی از طرح خود.

در صورتی که شما طرح استاندارد و مصالح مناسب را در اختیار داشته باشید، اما از اکیپ کاردان و مجربی برای اجرا کمک نگیرید، مقاوم سازی ممکن است از نظر عملکرد با شکست روبرو شود. از این رو، تنها با انتخاب صحیح تیم اجرایی می توانید روی نتیجه کار حساب باز کنید.در این مرحله، هزینه دستمزد افرادی که FRP را اجرا می‌کنند، بر اساس طرح آماده شده و با استفاده از مصالح مورد نیاز، پرداخت می‌شود. این دستمزد به طبیعتا بر کل هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

 • قیمت مقاوم سازی با FRP تحت تاثیر ارزیابی فنی و تخصصی

آخرین عاملی که در تعیین هزینه مقاوم سازی به کمک این روش تاثیرگذار محسوب می شود، هزینه های مربوط به انجام آزمون های فنی و تخصصی است. پس از اجرای FRP بر روی ساختمان موردنظر و با استفاده از مصالح و طرح مقاوم‌سازی، ارزیابی با استفاده از تجهیزات مناسب ضروری است. این ارزیابی بیانگر صحت یا عدم صحت فرآیند مقاوم‌سازی است و از طریق آن اطمینان حاصل می‌شود که ساختمان به خوبی با شرایط محیطی مقابله می‌کند. ارائه‌دهندگان خدمات مقاوم‌سازی معمولاً با استفاده از ابزارهای مناسب، پس از اتمام عملیات، مقاومت ساختمان را ارزیابی می‌کنند براساس نوع متد مقاوم‌سازی.

فراموش نکنید که اهمیت این مرحله، هر چند به عنوان آخرین قدم انجام می شود، اما قابل توجه است؛ چرا که حصول اطمینان از بابت مقاومت کافی ساختمان تنها با این ارزیابی شدنی است. انجام این مرحله چندان هزینه‌ای ندارد، اما توصیه می‌شود هزینه آن را در محاسبه قیمت اجرای FRP در نظر بگیرید. با بررسی فنی مقاوم‌سازی ساختمان، می‌توانید در صورت وجود نقصان، اصلاحات لازم را از تیم ارایه دهنده خدمات درخواست کنید بدون نیاز به پرداخت مجدد.

اجرا FRP در سقف و تیر بتنی

قیمت هر متر مربع مقاوم سازی با الیاف FRP چقدر است؟

سیستم FRP، سیستمی است که به جهت مقاوم سازی ساختمان توسط یک تیم اجرایی نیمه متخصص یا متخصص قابل اجراست و در این راستا باید با توجه به ضوابط آیین نامه ها پیش برود. این روش از پلیمرهای تقویت شده برای تقویت مقاومت ساختمان استفاده می‌کند و هزینه آن بر پایه مترمربع محاسبه می‌شود، که به عوامل مختلفی وابسته است، از جمله هزینه طرح مقاوم‌سازی و…

طرح مقاوم سازی باید پیش از شروع به اجرا آماده گردد. استفاده از مصالح ساختمانی برای اجرای FRP قسمت قابل توجهی از هزینه را تشکیل می‌دهد. بنابراین، بررسی دقیق و اهمیت ویژه این مصالح بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به این موارد و تاثیرشان بر هزینه مقاوم سازی خواهیم پرداخت.

 • قیمت الیاف:

الیافی که در ساختار FRP به کار می روند، معمولا به شکل یک طرفه یا دو طرفه بافته می شوند. اعمال این الیاف به جهت مقاوم سازی بخش های مختلف ساختمان با کمک رزین اپوکسی یا ملات مناسب صورت می گیرد. هزینه تهیه الیاف مصرفی با توجه به نوع و بافت آن ها مشخص می گردد. مسلما اگر در این راستا از الیاف دو طرفه استفاده گردد، قیمت اجرای FRP نیز افزایش پیدا می کند.

 • قیمت لمینت:

لمینت دارای ساختاری شبیه به الیاف است؛ اما به این شکل که جهت تشکیل آن، الیاف در چندین لایه و همراه با رزین بر روی هم قرار گرفته اند. بدین شکل، لمینت دارای ساختار محکمی از الیاف مذکور است و هزینه تهیه آن تاثیر قابل توجهی روی قیمت اجرای FRP دارد. به هر میزان که قیمت لمینت مورد استفاده بالاتر رود، قیمت مقاوم سازی با FRP نیز زیادتر خواهد شد.

 • قیمت رزین و چسب اپوکسی:

رزین و چسب اپوکسی از پرکاربردترین محصولات ساختمانی هستند. این محصولات برای چسباندن الیاف مصرفی یا لمینت به سطح مورد نظر استفاده می‌شوند. استفاده از این دو ماده در فرایند اجرای FRP ضرورت داشته و مقدار آن بر قیمت اجرای FRP تاثیرگذار است.

 • دستمزد اکیپ اجرایی:

همانطور که گفته شد، اجرای FRP نیازمند تخصص و تجربه یک تیم حرفه‌ای است. به دلیل پیچیدگی فرایند اجرای FRP و ویژگی‌های مختلف بخش‌های نیازمند تقویت، هزینه کار متغیر است و افزایش پیچیدگی کار، هزینه‌ی تیم اجرایی را افزایش می‌دهد و در نتیجه بر قیمت مقاوم‌سازی با FRP تأثیر می‌گذارد.

تاثیر عمر ساختمان بر هزینه اجرای FRP

یکی از عوامل مهمی که قیمت مقاوم سازی با FRP را تحت تاثیر قرار می دهد، عمر ساختمان مورد نظر است. در صورتی که ساختمان قدیمی باشد، قیمت اجرای FRP بالاتر است و به هر میزان که عمر بنا بیش تر باشد، این قیمت نیز بالاتر می رود.

تاثیر نوع اسکلت سازه بر قیمت و هزینه اجرای FRP چقدر است؟

پیچیدگی اسکلت و فونداسیون سازه بر اساس معماری آن، یکی از عواملی است که قیمت اجرای FRP را تعیین می‌کند. هرچه پیچیدگی طراحی اسکلت بیشتر باشد، هزینه مورد نیاز برای مقاوم سازی عناصر افزایش می‌یابد.

هزینه مقاوم سازی ستون بتنی به روش FRP چقدر است؟

ستون بتنی به عنوان یکی از عناصر ساختمانی مهم و نیازمند به مقاوم سازی، دارای خصوصیاتی است که بر هزینه این مقاوم سازی تاثیرگذارند. یکی از این خصوصیات، ابعاد و اندازه ستون است. مشخصا هر چه ستون بزرگ تر باشد به مصالح و کار بیش تری جهت مقاوم سازی نیاز دارد و به این ترتیب، قیمت اجرای FRP روی آن نیز بالاتر می رود.

هزینه اجرای FRP بر روی دیوار برشی چقدر است؟

دیوار برشی نیز عملکردی مشابه ستون در سازه بر عهده دارد و در موارد بسیاری نیازمند مقاوم سازی است. هزینه مقاوم سازی دیوار برشی به روش FRP نیز با توجه به ابعاد و اندازه آن مشخص می شود و با بالا رفتن سایز دیوار برشی، بالاتر می رود.

مقاوم سازی دال بتنی با FRP

نکات مهم در برآورد هزینه اجرای FRP که باید بدانید

قیمت مقاوم سازی با FRP شاید بعد از کیفیت کار، مهم ترین موضوعی باشد که در این رابطه ذهن کارفرما را درگیر می کند. بنابراین طبیعی است که در این باره کنجکاو و حتی نگران باشید. پیشنهاد ما این است که پیش از اقدام به انجام انتخاب یا خرید، بررسی های لازم را به عمل آورده و تصمیم گیری کنید. بدین شکل می توانید به صورت تقریبی از هزینه های مربوط به اجرای FRP آگاهی پیدا کرده و با اطلاع قبلی کار را شروع کنید. برآورد قیمت اجرای FRP به شما کمک خواهد کرد با برنامه قبلی کار مقاوم سازی را پیش ببرید. در این رابطه، نکات مهمی وجود دارند که بهتر است آن ها را در نظر بگیرید.

 • شرایط پروژه روی روش مقاوم سازی و پیچیدگی آن تاثیرگذارند و از این رو، قیمت اجرای FRP می تواند با توجه به این شرایط متغیر باشد.
 • اعتبار شرکت ارایه دهنده خدمات بر روی هزینه آماده سازی طرح و اجرای FRP موثر است.
 • ابعاد و اندازه عناصر ساختمانی نیازمند به مقاوم سازی بر قیمت اجرای FRP اثر مستقیم دارد.
 • نوع و برند مصالحی که برای این کار انتخاب و تهیه می کنید، قطعا در برآورد هزینه کل نقش تعیین کننده دارد.

کلام پایانی

ساختمان‌های نوساز یا در حال ساخت معمولاً مقاومت لازم را دارند و به مقاوم‌سازی نیاز ندارند؛ اما برخی ساختمان‌ها به دلیل عمر زیاد یا اجرای نادرست نیاز به مقاوم‌سازی دارند، زیرا مقاومت لازم را در برابر عوامل محیطی ندارند. در رابطه با این ساختمان ها، نیاز به استفاده از مقاوم سازی بیش تر حس شده و اهمیت ویژه ای دارد. در این مقاله با روش مقاوم سازی ساختمان با استفاده از سیستم FRP آشنا شدید که یکی از روش های موجود در این راستاست.

قیمت اجرای FRP معمولا نسبت به سایر روش های مورد استفاده کم تر است و از این رو، انتخاب این روش اقتصادی محسوب می شود. اگر نیاز به مقاوم سازی ساختمان‌ها دارید، اطلاعات مربوط به روش مورد نظرتان را جمع‌آوری و هزینه‌های مرتبط را تخمین بزنید.

استفاده از مقاوم‌سازی به روش FRP، ساختمان را در برابر آسیب دیدگی حفاظت می‌کند و امنیت سکونت را افزایش می‌دهد. اما انتخاب شرکت مناسب برای خدمات مقاوم‌سازی با FRP، به کیفیت نهایی مقاوم‌سازی تأثیر می‌گذارد. رضایت شما از هزینه‌ی صرف شده و خدمات ارائه شده، اساسا به اجرای صحیح و استفاده از مصالح با کیفیت بالا وابسته است. در صورت تمایل به مشاوره یا کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با تیم ما تماس بگیرید و از خدمات ما بهره‌مند شوید.

4.9/5 - (21 امتیاز)

سئوالات متداول برای "قیمت اجرای FRP چقدر است؟"

تیم تحریریه وال مش

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا وال مش تولید و منتشر شده است.

مقالات مرتبط


پرسش و پاسخ


نظر خود را درج کنید..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *